Zamknij

Na Podhalu startuje sezon narciarski. Ruszają największe stacje i wyciągi

09.12.2021 14:05
Białka Tatrzańska - narty
fot. Shutterstock

W popularnym ośrodkach w Polsce startuje sezon narciarski. W czwartek, piątek i sobotę (9-11 grudnia) ruszają największe stacje narciarskie na Podhalu, między innymi w Białce Tatrzańskiej, gdzie narciarze będą mogli korzystać z jednego wspólnego skipassu.

W minionym tygodniu informowaliśmy, że rusza sezon narciarski w Beskidach. Od 3 grudnia został uruchomiony jeden z wyciągów w Szczyrku.

Teraz przyszła pora na stoki narciarskie na Podhalu. Choć w ostatnim tygodniu pod Tatrami opady śniegu były niewielkie, to trzyma silny mróz, dlatego armatki śnieżne produkują śnieg przez cały czas. Popularne stacje ruszają z sezonem zimowym. 

Podhale. Ruszają wyciągi w popularnych ośrodkach

W czwartek (9 grudnia) rusza stacja narciarska Grapa Ski w Czarnej Górze. Na piątek (10 grudnia) otwarcie zapowiedziała największa stacja narciarska w Białce Tatrzańskiej.

Także w piątek ruszą w Zakopanem popularna wśród turystów stacja na Polanie Szymoszkowej oraz wyciągi pod Nosalem.

Z kolei w sobotę (11 grudnia) wystartuje stacja narciarska Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej. Tego samego dnia ruszą kolejki krzesełkowe w Małem Cichem oraz Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Harenda w Zakopanem.

Od najbliższego piątku do niedzieli stacje narciarskie będą otwarte od godz. 9 do 20, a w pozostałe dni tygodnia wyciągi będą czynne od 9 do 18.

Turystyka narciarska w Tatrach

Na odpowiednią pokrywę naturalnego śniegu w Tatrach czekają miłośnicy turystyki narciarskiej, czyli skitouringu. Pokrywa śniegu jest jednak nadal niewystarczająca do uprawiania tego popularnego sportu.

 – Choć w Tatrach panuje zimowa aura, musimy poczekać na większą ilość śniegu. Aby móc bezpiecznie poruszać się na nartach po szlakach, konieczna jest odpowiednio gruba pokrywa śnieżna. Śnieg musi okryć wystające skały oraz roślinność, przede wszystkim kosodrzewinę – powiedziała PAP przewodniczka tatrzańska Paulina Bobak.

Turystykę narciarską w Tatrach można uprawiać na wszystkich oznakowanych szlakach turystycznych oraz szlakach wyłącznie narciarskich, których gęsta sieć znajduje się w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej.

Źródło: PAP (Szymon Bafia)