Zamknij

Na Saharze spadł śnieg. Niezwykłe zdjęcia rzadkiego fenomenu trafiły do sieci

19.01.2022 09:16
Śnieg na Saharze
fot. Rex Features/East News

W saharyjskim mieście Ain Sefra w Algierii po raz piąty w ciągu 40 lat spadł śnieg. Słupki rtęci w nocy pokazywały wartości poniżej 0 i właśnie wtedy warstwa białego puchu osiadła na piaskach pustyni. Zobaczcie, jak wygląda to niezwykłe zjawisko.

W styczniu 2021 roku pisaliśmy wam o tym, że na Saharze pojawił się śnieg. To niezwykle rzadkie zjawisko udało się wówczas sfotografować, a zdjęcia błyskawicznie obiegły sieć. I choć do takich fenomenów dochodzi sporadycznie, ostatnio znów miała miejsce taka sytuacja.

Tym razem opad białego puchu zarejestrowano w saharyjskim mieście Ain Sefra w Algierii. Jest to już piąty raz w ciągu 42 lat, gdy temperatura w tym rejonie oscyluje wokół 0 stopni Celsjusza i pada śnieg. 

Na Saharze spadł śnieg. Niezwykłe zdjęcia rzadkiego fenomenu trafiły do sieci

Na Saharze już kolejny raz w ciągu ostatnich 4 dekad spadł śnieg. Tym razem opady zarejestrowano w miejscowości Ain Sefra, która leży w północno-zachodniej Algierii. Miasto, które otaczają góry Atlas, jest usytuowane na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Miejscowi w ostatnim czasie zmagali się tu nie tylko z białym puchem, ale również z temperaturą o wysokości zaledwie -2 stopni Celsjusza.

Na wydmach największej pustyni na świecie pojawił się także lód, który utworzył na piasku oszałamiające wzory. Nic więc dziwnego, że zdjęcia zjawiska, które trafiły do sieci, wywołały takie poruszenie.

Warto dodać, że to już piąte opady śniegu w ciągu ostatnich 42 lat, które pojawiły się nad Saharą. Poprzednie miały miejsce w 1979, 2016, 2018 i 2021 roku. Śnieg i lód są czymś niezwykłym na pustyni, ale czasem się tu pojawiają. Temperatury w takim rejonie mogą dramatycznie spaść w ciągu nocy, ale opady puchu zwykle topnieją wcześnie następnego dnia. W przypadkach takich jak te, które miały miejsce w Algierii, systemy wysokiego ciśnienia i zimnego powietrza przeniosły się nad lądem na pustynię, niosąc za sobą niższe temperatury. Takie antycyklony mają tendencję do docierania do Arabii Saudyjskiej, przemieszczając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara z Azji Środkowej, zbierając po drodze wilgoć, która ochładza się, tworząc śnieg.

Pustynia Sahara obejmuje większość północnej Afryki i przeszła w ciągu ostatnich kilkuset tysięcy lat zmiany temperatury i wilgotności. Chociaż dzisiaj jest bardzo sucha, oczekuje się, że za około 15 tys. lat znów stanie się zielona.

EN_01508453_0011
fot. Śnieg na Saharze

 

EN_01508453_0001
fot. Śnieg na Saharze

Źródło: dailymail.co.uk