Zamknij

U sąsiada Polski coraz więcej zakażeń COVID-19. Żółta strefa epidemiczna w całym kraju

24.09.2021 15:11

Minionego dnia na Ukrainie odnotowano ponad 9 tys. przypadków zakażeń koronawirusem oraz 140 zgonów wśród chorych na COVID-19. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną cały kraj przeszedł do tzw. żółtej strefy, w której obowiązują wzmożone restrykcje.

Na Ukrainie coraz więcej zakażeń COVID-19. Żółta strefa epidemiczna w całym kraju
fot. SHUTTERSTOCK

W czwartek (23 września) na Ukrainie zarejestrowano dokładnie 9058 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 849 wśród dzieci oraz 137 u pracowników medycznych. Ponadto odnotowano 140 zgonów związanych z COVID-19, a 2060 osób zostało hospitalizowanych. Zarejestrowano także 2415 wyzdrowień. Najwięcej infekcji wykryto w obwodach charkowskim i dniepropietrowskim.

Na Ukrainie coraz więcej zakażeń COVID-19. Żółta strefa epidemiczna w całym kraju

Na Ukrainie minionego dnia zanotowano najwyższy dobowy bilans infekcji od kwietnia. W związku ze wzrostem zachorowań i pogarszającą się sytuacją epidemiczną cały kraj przeszedł do tzw. żółtej strefy, dla której przewidziane są ostrzejsze restrykcje.

W "żółtej strefie" zabronione jest m.in. prowadzenie stacjonarnych zajęć w placówkach oświatowych, jeśli mniej niż 80 proc. pracowników ma żółty albo zielony paszport covidowy. Dokumenty te mają zawierać informacje o zaszczepieniu, negatywnym teście na COVID-19 przeprowadzonym w ciągu ostatnich 72 godzin albo o przebyciu choroby. Żółty paszport covidowy przeznaczony jest dla osób, które otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki, a zielony dla w pełni zaszczepionych.

W tzw. żółtej strefie zabronione jest również przeprowadzanie masowych wydarzeń z udziałem ponad jednej osoby na 4 metrach kwadratowych. Ograniczono też dopuszczalną liczbę odwiedzających kina, siłownie, baseny itd.

Według zapowiedzi władz Ukrainy, ograniczenia mają nie obejmować miejsc, w których pracownicy i klienci są zaszczepieni, mają negatywny wynik testu albo potwierdzenie niedawnego przechorowania COVID-19.

Przypomnijmy, że od początku pandemii zarejestrowano na Ukrainie niemal 2,4 mln infekcji i 55,4 tys. zgonów związanych z koronawirusem. W pełni zaszczepionych jest niemal 5,4 mln z ok. 41 mln mieszkańców kraju. W środę władze zapowiedziały wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla przedstawicieli pewnych grup zawodowych: urzędników i pracowników oświaty.

loader

RadioZET.pl/PAP(Natalia Dziurdzińska)