Zamknij

Na greckich wyspach spadł śnieg. Pozamykano drogi, miejscami występują przerwy w dostawie prądu [WIDEO]

24.01.2022 12:16
Śnieg w Grecji
fot. AP/Associated Press/East News

Mieszkańcy Grecji zmagają się z prawdziwą zimą. W wielu regionach kraju - w tym także na wyspach - spadło mnóstwo śniegu. Opady doprowadziły do przerw w dostawie prądu i do paraliżu na drogach. Władze wydały decyzję o pozamykaniu szkół, a niektóre odcinki ulic wymagają odśnieżenia, zanim znów będą dopuszczone do użytku.

W ostatnich dniach pisaliśmy m.in. o rekordowych opadach śniegu w Kanadzie, gdzie pogoda doprowadziła do całkowitego paraliżu w wielu miastach. Teraz z podobną aurą zmaga się Grecja, a także jej - zwykle ciepłe - wyspy. Nad kraj dotarł silny front atmosferyczny, który przyniósł zamiecie śnieżne i ujemne temperatury.

Ze skutkami złej pogody zmagają się nie tylko mieszkańcy kontynentalnej części państwa, m.in. Aten. Niekorzystne warunki dotknęły również wiele wysp leżących na Morzu Egejskim. Warstwa białego puchu pokryła Mykonos, Eubeę, Santorini i Tinos.

Na greckich wyspach spadł śnieg. Pozamykano drogi, miejscami występują przerwy w dostawie prądu

Silny front pogodowy opanował Grecję i sprawił, że w kraju pojawiły się obfite śnieżyce i znacznie spadła temperatura. W wielu częściach południowoeuropejskiego państwa m.in. w Atenach i na wielu wyspach Morza Egejskiego mieszkańcy zmagają się z bardzo złymi warunkami pogodowymi.

Przede wszystkim w stolicy kraju, ale też na Mykonos, Santorini czy Eubei spadło mnóstwo śniegu, który sparaliżował ruch na drogach. Niektóre z nich stały się całkowicie nieprzejezdne. Władze wydały ostrzeżenia przed ujemną temperaturą i zaleciły, aby ograniczyć wychodzenie z domu do minimum. Szkoły w tym czasie zostały zamknięte i przeszły na nauczanie zdalnie.

Śnieg pojawił się w Grecji już w sobotę, ale apogeum złej aury zapowiadane jest na poniedziałek i wtorek. W związku z tym szczepienia przeciwko koronawirusowi zaplanowane na te dwa dni w jednym ze szpitali dziecięcych w Atenach zostały przełożone na następny tydzień.

Obfite opady zarejestrowano w centrum Aten - marmurowe kolumny starożytnego Akropolu zostały całkowicie pokryte warstwą puchu. Na północnych obrzeżach stolicy kraju wydano również nakaz wyposażenia samochodów w łańcuchy. 

Wiele miejsc zostało odciętych od świata zewnętrznego przez wysokie zaspy śniegu, a miejscami zanotowano także przerwy w dostawie prądu. Sytuacja ta ma się unormować dopiero w połowie tygodnia. Do tego czasu na ulicach pracują służby, które walczą ze skutkami frontu atmosferycznego w Grecji.

Źródło: ABC News