Zamknij

Na lotnisku w Londynie przez upały stopił się pas startowy. Chwilowo wstrzymano loty, a teraz są opóźnienia

19.07.2022 11:17

Na lotnisku Londyn Luton, które znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Wielkiej Brytanii, stopił się fragment pasa startowego. Winne temu są ekstremalne upały, z którymi mierzy się ten region w ostatnim czasie. Przez usterkę wstrzymano loty. Po naprawieniu zniszczeń podróże wznowiono, ale pasażerowie muszą liczyć się z opóźnieniami.

Londyn Luton
fot. Shutterstock

Wielka Brytania zmaga się obecnie z ekstremalną falą upałów. Bardzo wysokie temperatury są niebezpieczne nie tylko dla jej mieszkańców, ale też dla tutejszej infrastruktury. Wygląda na to, że w niektórych miejscach nie radzi sobie ona z pogodą. W poniedziałek na koncie lotniska Londyn Luton na Twitterze pojawił się wpis, w którym poinformowano o zamknięciu obiektu i wstrzymaniu lotów. Okazało się, że przez upały stopił się fragment pasa startowego w porcie.

Pas startowy w Londynie stopił się przez upały. Odwołano loty, teraz są opóźnienia

Na lotnisku Londyn Luton stopiła się niewielka część pasa startowego. Do sytuacji doprowadziły ekstremalne upały, które od pewnego czasu trawią Wielką Brytanię. Przez usterkę port lotniczy w poniedziałek zamknięto i wstrzymano loty.

Zgodnie z tweetem opublikowanym na koncie lotniska odloty i przyloty zostały zawieszone do czasu naprawienia zniszczeń. Na szczęście szybko udało się z nimi uporać i wówczas port powrócił do pracy. Niestety pasażerowie muszą się liczyć z potencjalnymi opóźnieniami.

Lotnisko, które znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, zamknięto w poniedziałek po południu na ok. 3 godziny, w związku tym co najmniej kilka lotów odwołano lub przekierowano. Według służb meteorologicznych temperatura w tym rejonie w poniedziałek między godziną 14 a 16 oscylowała wokół 35 stopni Celsjusza. 

Luton nie jest jedynym lotniskiem, w którym występują problemy powodowane przez upał. Według CNBC Królewskie Siły Powietrzne nie mogły korzystać ze swojej stacji Brize Norton w Oxfordshire z powodu wysokich temperatur.

Brytyjskie Met Office prognozowało, że w poniedziałek temperatury w Londynie osiągną nawet 39 stopni Celsjusza, a we wtorek mogą być o jeden stopień wyższe. Wydano alarmy i ostrzeżenia najwyższego stopnia dla dużej części Anglii.

Easyjet i Ryanair przekierowały część swoich lotów na inne lotniska. Pierwsza linia lotnicza przeprogramowała swoje trzy trasy tak, aby zakończyły się w pobliskich portach lotniczych, a loty z Belfastu, Mediolanu i Palmy zostały odwołane. Z kolei irlandzki przewoźnik nie anulował żadnych lotów z Luton, ale przekierował niewielką liczbę rejsów do Stansted.

Źródło: BBC/The Verge

loader