Zamknij

Nad Norwegią przeleciał meteor. Niebo w nocy stało się jasne, a mieszkańcy odczuli wstrząsy

27.07.2021 08:55
Meteor
fot. Shutterstock

W niedzielę nad Skandynawią pojawił się ogromny meteor. Rozjaśnił nocne niebo i wywołał niemałe wstrząsy, które zaniepokoiły mieszkańców. Zjawisko udało się nagrać, a wideo trafiło do sieci. Odłamki obiektu prawdopodobnie spadły na ziemię niedaleko Oslo i teraz trwają jego poszukiwania.

Kilka dni temu nad Norwegią przeleciał meteor, który wywołał wśród mieszkańców niemałe zamieszanie. Wszystko dlatego, że najpierw nad ich głowami nocne niebo zostało rozświetlone bardzo jasnym błyskiem, a następnie słychać było dość duży huk.

Okazuje się, że meteoryt mógł spaść na ziemię w okolicach stolicy kraju, Oslo. Właśnie ten moment najbardziej zaniepokoił obywateli, którzy zaczęli nocą dzwonić na policję i zgłaszać zajście. Obiekt udało się nagrać, a wideo trafiło do sieci. Sami zobaczcie, jak wyglądał jego przelot.

Nad Norwegią przeleciał meteor. Niebo w nocy stało się jasne, a mieszkańcy odczuli wstrząsy ziemi

W niedzielę ok. 1 w nocy nad częścią Skandynawii przeleciał meteor. Widoczny był on przez kilka sekund w postaci bardzo jasnego światła na niebie. Według ekspertów poruszał się on z prędkością aż 16,3 km/s. Specjaliści nie mają też wątpliwości, że jego odłamki spadły na ziemię w lesie w okolicach Oslo.

Policja przyznała, że otrzymała w tamtym czasie wiele telefonów od zaniepokojonych obywateli, których najpierw wystraszył błysk, a później donośny huk. Na szczęście nie było żadnych zgłoszeń dotyczących obrażeń i uszkodzeń.

Norweski astronom Vegard Rekaa powiedział w rozmowie z BBC, że jego żona nie spała w tym czasie. Słyszała dźwięk czegoś trzęsącego się w powietrzu na chwilę przed eksplozją. Później mówiła o czymś ciężkim spadającym w okolicach domu.

Obecnie trwają poszukiwania szczątków kosmicznej skały. Szacuje się, że sam meteor mógł ważyć nawet 10 kg, a pozostałości po nim znajdują się w okolicach 60 km od Oslo.

Do sieci trafiło nagranie, które pokazuje moment przelotu meteoru nad Norwegią. Robi wrażenie, prawda?

Źródło: BBC