Zamknij

Nad Pittsburghiem przeleciał meteor. Jego wybuch był tak potężny, że zatrząsł miastem

05.01.2022 12:00
Meteor
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

Kilka dni temu nad zachodnią częścią Pensylwanii przeleciał meteor. Jego eksplozja była tak silna, że w Pittsburghu zatrzęsła się ziemia. Pojawieniem się obiektu kosmicznego zainteresowała się NASA, która przyznała, że energia wybuchu była równa około 30 tonom TNT.

W Nowy Rok nad USA wybuchł meteor, który wprawił mieszkańców jednego ze stanów w przerażenie. Obiekt pojawił się nad zachodnią częścią Pensylwanii i eksplodował nad Pittsburghiem. Energia wybuchu odpowiadała ok. 30 tonom TNT.

Informację o pojawieniu się jasnego śladu na niebie potwierdziła NASA. Przybliżone szacunki agencji wskazują, że eksplozja mogła być ok. 100 razy jaśniejsza od jasności Księżyca w pełni.

Zobacz także: Nad Rosją przeleciał bardzo jasny meteor. Do sieci trafiło niezwykłe nagranie zjawiska

Nad Pittsburghiem przeleciał meteor. Jego wybuch był tak potężny, że zatrząsł miastem

W Nowy Rok na niebie nad Pensylwanią pojawił się potężny meteor. Jego wybuch wywołał huk słyszany wiele kilometrów od miejsca zdarzenia. NASA potwierdziła z kolei, że energia eksplozji była równa 30 tonom TNT.

Gdyby tego dnia nie było tak pochmurno, kulę ognia w trakcie rozpadu można by było oglądać na niebie. Z analiz agencji kosmicznej wynika, że wybuch mógł być nawet 100 razy jaśniejszy niż światło Księżyca w pełni.

Jeśli przyjmiemy założenie co do prędkości meteoru w wysokości 45 000 mil na godzinę, możemy ustalić, że miał on ok. metr średnicy i masę ok. pół tony - czytamy w oświadczeniu NASA.

Fala uderzeniowa powstała po wybuchu meteoru, była tak potężna, że w Pittsburghu zatrzęsły się fasady budynków. W hrabstwie Allegheny funkcjonariusze otrzymali 911 zgłoszeń o głośnym huku i wstrząsach.

Podejrzewane na początku trzęsienie ziemi wykluczono. Wyeliminowano również silne błyskawice i grzmoty. Najbardziej prawdopodobną przyczyną tej sytuacji okazał się przelot meteoru. Przypominamy, że boom dźwiękowy podobny do grzmotu występuje, gdy obiekt, taki jak meteor lub samolot naddźwiękowy, przemieszcza się przez atmosferę szybciej niż prędkość dźwięku.

Źródło: CNN