Zamknij

Nad Wyspy Kanaryjskie dotarła kalima. Niebo w tym regionie zrobiło się pomarańczowe [WIDEO]

17.01.2022 15:16
Kalima na Wyspach Kanaryjskich
fot. youtube.com

W ostatnich dniach nad hiszpańskimi wyspami niebo przybrało żółto-pomarańczową barwę, co mocno zaniepokoiło mieszkańców. Okazuje się, że nad ten region dotarła kalima. Czym jest to zjawisko i czy jest niebezpieczne? Tylko spójrzcie na te zdjęcia i nagrania.

Pył znad Sahary po raz kolejny dotarł na Wyspy Kanaryjskie. Zjawisko zwane kalimą sprawiło, że niebo nad Gran Canarią zmieniło kolor na żółto-pomarańczowy. Apokaliptyczny klimat, jaki zapanował w tym rejonie, zaniepokoił mieszkańców. Incydent spowodował trudności w normalnym funkcjonowaniu, gdyż znacznie ograniczona została widoczność. Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania ukazujące to zjawisko.

Zobacz także: Pył znad Sahary paraliżuje Wyspy Kanaryjskie. "Apokaliptyczny widok" 

Nad Wyspy Kanaryjskie dotarła kalima. Niebo w tym regionie zrobiło się pomarańczowe

W ostatnich dniach nad Wyspy Kanaryjskie dotarła kalima. Jest to pył lub piasek, który trafia znad marokańskiej części Sahary nad Ocean Atlantycki. Zjawisko związane jest z burzami piaskowymi nad pustynią i transportem pyłów przez wschodnie wiatry. W czasie kalimy na Wyspach Kanaryjskich widzialność spada (przypomina mgłę) i drobne cząstki pyłu pokrywają ulice, domy i inne obiekty. I tak też było tym razem.

Niebo w tym regionie zmieniło kolor na żółto-pomarańczowy, a widoczność znacznie spadła. W wielu miejscach sięgała 3000 m, a w najbardziej dotkniętych pustynnym pyłem rejonach jedynie 1000 m. Z najbardziej intensywnym wydaniem tego zjawiska spotkali się mieszkańcy Gran Canarii.

Pył znad Sahary dotarł jednak również nad Fuerteventurę, Lanzarote i Teneryfę. Na każdej z tych wysp zanotowano również utrudnienia w funkcjonowaniu portów lotniczych. To także związane było ze słabą widocznością.

Władze regionu wydały ostrzeżenia dla ludzi. Szczególnie narażeni na skutki kalimy są ci, którzy zmagają się z chorobami układu oddechowego lub alergiami. Odradzano im wychodzenie na zewnątrz.

Zobaczcie, jak prezentowała się kalima na Wyspach Kanaryjskich.

Źródło: guidetocanaryislands.com/Youtube