Zamknij

Nad południową Polską i Czechami przeleciał bardzo jasny meteor. Do sieci trafiły nagrania

14.01.2022 08:00
Meteor nad Czechami i Polską
fot. youtube.com

W czwartek wieczorem na niebie nad Polską i Czechami pojawił się meteor. Bardzo jasny obiekt przeleciał nad południową częścią naszego kraju i nad głowami naszych sąsiadów. Incydent udało się nagrać.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że nad zachodnią częścią Pensylwanii w USA wybuchł meteor. Przelotu obiektu kosmicznego nie dało się nie zauważyć, gdyż jego eksplozja nie tylko rozświetliła niebo, ale też sprawiła, że w Pittsburghu zatrzęsły się budynki.

Z kolei w czwartek 13 stycznia taki sam incydent miał miejsce nad południową Polską i w Czechach. Mieszkańcy tych rejonów mogli zobaczyć na własne oczy na wieczornym niebie bardzo jasny ślad, który dodatkowo kilka razy rozbłysł na niebie. Sami zobaczcie, jak wyglądało to zjawisko.

Nad Czechami i południową Polską przeleciał bardzo jasny meteor. Do sieci trafiły nagrania

Meteor to nic innego jak świecący ślad, który pozostawia po sobie meteoroid poruszający się w atmosferze ziemskiej. Powstaje on w wyniku świecenia par ulatniających się z powierzchni meteoroidu oraz z nagrzanych i zjonizowanych gazów atmosfery wzdłuż trasy jego przelotu. I właśnie takie zjawisko na niebie mogli zobaczyć w ostatnich dniach mieszkańcy południowej Polski i Czech.

Meteoroid pojawił się na wieczornym niebie i po wejściu w atmosferę był na nim doskonale widoczny. Jego lot udało się zarejestrować za pomocą kamer znajdujących się przy domach. Z nagrań wynika, że kilka razy rozbłysł on nad głowami.

O pojawieniu się meteoru nad Polską informował m.in. Karol Wójcicki z serwisu "Z głową w gwiazdach", a także Lubuscy Łowcy Burz. Bolid - bo takie miano zyskał obiekt ze względu na swój rozmiar - widoczny był nad Polską, Czechami, a także nad Słowacją i nawet nad Węgrami. Nagrania ukazujące jego przelot umieszczono również na Facebooku i na Twitterze. Niektórym z internautów udało się zobaczyć go na własne oczy.

Widziałam na własne oczy. Był przepotężny i piękny.

 

Jechałam autem, niestety bez kamerki, myślałam, że to petarda.

 

Okolice Rybnika, bardzo efektowny, nigdy aż tak wielkiego nie widziałem - piszą w komentarzach.

Jesteście ciekawi, jak wyglądał meteor na niebie nad Polską? Tylko spójrzcie na te materiały.

Źródło: Geekweek/Facebook