Zamknij
Najbardziej niebezpieczne wulkany
  • Wulkan Kilauea, Hawaje
  • Wulkan Cumbre Vieja, Hiszpania
  • Wulkan Eyjafjallajökull, Islandia
  • 8 Zobacz
fot. Shutterstock

Na świecie znajduje się bardzo wiele aktywnych wulkanów. Chociaż nie stanowią one zagrożenia na co dzień, ich erupcje bywają naprawdę groźne i sieją ogromne spustoszenie. Oto lista 8 wulkanów, które uznawane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych na świecie. 

Czynne wulkany budzą niepokój nie tylko wśród mieszkańców terenów bezpośrednio zagrożonych, ale także wśród osób zamieszkujących tereny oddalone o kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów. Wzmożona aktywność wulkanów może powodować ogromne zniszczenia i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Jak wynika z raportu brytyjskich naukowców opublikowanego w czasopiśmie "Journal of Applied Volcanology", co dziesiąty człowiek na Ziemi mieszka w obszarze potencjalnego ryzyka wulkanicznego, a ponad 800 mln ludzi w promieniu 100 km od aktywnego wulkanu. 

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, erupcje wulkanów mogą powodować dodatkowe zagrożenia, takie jak powodzie, lawiny błotne, przerwy w dostawie prądu, zanieczyszczenie wody pitnej oraz pożary. Mogą przyczyniać się też do problemów zdrowotnych związanych m.in. z chorobami zakaźnymi, chorobami układu oddechowego i oparzeniami. Osoby znajdujące się blisko wulkanu narażone są dodatkowo na działanie  toksycznych gazów, które powodują bóle i zawroty głowy, obrzęk i skurcze gardła. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w przypadku wybuchu wulkanu stosować się do zaleceń lokalnych władz. 

Przedstawiamy listę 8 najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie.