Zamknij

8 najbardziej odludnych miejsc w Polsce. Tutaj nie musisz obawiać się tłumów

16.04.2021 16:13
Suwalski Park Krajobrazowy, widok z Góry Cisowej
fot. Shutterstock

W Polsce znajdziemy nie tylko zatłoczone plaże, tłumnie odwiedzane szlaki górskie czy tętniące życiem rynki miast. W naszym kraju kryją się też miejsca, które swoją urodą niczym nie ustępują tym najbardziej popularnym, a również zachwycają i są zdecydowanie mniej oblegane. Oto subiektywny przewodnik po 8 naturalnie pięknych, wciąż mało znanych miejsc w Polsce.

Wybierając Polskę za jako cel weekendowy czy urlopowy, większość osób planuje wypoczynek w najbardziej znanych zakątkach naszego kraju. To zwykle wiąże się ze sporą liczbą odwiedzających, tłokiem, kolejkami, nierzadko wyższymi cenami. Czasem więc warto zejść z utartego szlaku i odkryć mniej znane miejsca w Polsce.

Góry Bialskie w Sudetach

Góry Bialskie to mało znane i rzadko odwiedzane przez piechurów pasmo w Sudetach Wschodnich. Nie oznacza to, że ustępują urodzie tym bardziej znanym. Wręcz przeciwnie – za sprawą walorów krajobrazowych i sporej wysokości gór jest to bez wątpienia jeden z najbardziej atrakcyjnych zakątków sudeckich. Określane są nawet czasem „sudeckimi Bieszczadami”.

Szlaki piesze prowadzą przez atrakcyjne krajobrazowo miejsca – główne szczyty oraz rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki. To właśnie rezerwat jest najpiękniejszym zakątkiem w tej okolicy i najdzikszym lasem w całych Sudetach. Ze względu na położenie w tak niedostępnym rejonie, teren ten przez lata stanowił bezpieczną kryjówkę dla przemytników i kłusowników.

Jezioro Mieliwo i Pojezierze Brodnickie

To przepiękne jezioro znajdujące się w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie Pojezierza Brodnickiego. Ten naturalny zbiornik charakteryzujące się urozmaiconą linią brzegową. Cześć terenu jest objęta ochroną – znajduje się tu rezerwat „Mieliwo”. Ogromnym atutem tego miejsca jest fakt, że to miejsce rzadko odwiedzane, spokojne, które w pełni zachowało swoje naturalne piękno.

Jezioro_MIELIWO
fot. Wikimedia Commons

Zresztą samo Pojezierze Brodnickie określane jest czasem „małymi Mazurami”. Jest tu znacznie spokojniej niż w słynnej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Szukając prawdziwego spokoju, warto wybrać się na zachodnią rynnę Jezior Brodnickich, najlepiej kajakiem.

Przylądek Stilo

Położony na polskim wybrzeżu przylądek Stilo to idealne miejsce, by uciec od tłumu spacerowiczów i turystów wypoczywających na plaży. Aż trudno uwierzyć, że znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów na wschód od tętniącej życiem, niezwykle popularnej Łeby.

Przylądek Stilo
fot. Shutterstock

Warto podkreślić, że teraz przylądka nie jest dobrze zagospodarowany, ale zapewnia spokój, ciszę i chwilę wytchnienia nad Bałtykiem. Charakterystycznym punktem tego miejsca jest latarnia morska Stilo - od ponad 100 lat wskazuje statkom właściwą drogę. To jednocześnie świetny punkt widokowy, a także… popularne miejsce oświadczyn.

Suwalski Park Krajobrazowy

To najstarszy i jeden z najbardziej malowniczych parków krajobrazowych w Polsce. Przecina 9 szlaków pieszych, 3 trasy rowerowe i 7 ścieżek poznawczych. To miejsce jest idealnym wyborem dla tych, którzy szukają zarówno ciszy, jak i niesamowitych krajobrazów.

Suwalski Park Krajobrazowy
fot. Flickr

Pośród falujących wzgórz, gęstych lasów i przyjemnie chłodnych jezior z łatwością można odnaleźć spokój i wytchnienie. Wizytówką regionu jest Góra Cisowa, która wznosi się na wysokość 256 m n.p.m. i swoim kształtem przypomina wulkaniczny stożek. Jest wspaniałym punktem widokowym, z którego roztacza się przepiękny krajobraz na dolinę Szeszupy.

Dolina Baryczy

To prawdziwy raj dla miłośników przyrody i ornitologów. Rzeka Barycz płynie doliną, w której znajdują się siedliska rzadkiego ptactwa wodnego. W 1996 roku na tych terach utworzono Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, który jest największym tego typu chronionym obszarem w Polsce. Teren ten zamieszkiwany jest przez 276 gatunków ptaków, w tym 166 gatunków lęgowych.

Dolina Baryczy
fot. Shutterstock

Najważniejszym i najcenniejszym przyrodniczo kompleksem stawowym Doliny Baryczy są stawy Stawno. Większość gatunków ptaków wodnych właśnie tutaj ma swoje największe populacje lęgowe. Piękne prezentują się też łąki odolanowskie - to jedyny w całym regionie tak duży obszar terenu porośniętego roślinnością łąkową, wodną i bagienną.

Uroczysko Krzywa Góra

To idealny punkt na odpoczynek w ciszy i otoczeniu przyrody dla osób mieszkających w Warszawie i jej okolicach. Uroczysko Krzywa Góra jest jednym z najdzikszych i najustronniejszych miejsc w Kampinoskim Parku Narodowym. Trafiają tam tylko nieliczni – do tej części rezerwatu prowadzi bowiem wyłącznie jeden szlak znajdujący w zachodniej części parku (trasa liczy 4 km i zaczyna się w Nowinach).

Kampinoski Park Narodowy
fot. Shutterstock

Rezerwat objęty jest ścisłą ochroną, dlatego zachowało swój naturalny i dziki charakter – powalone drzewa, gęste zarośla, wydmy i trudne do przejścia bagna. Przyrodniczą perełką w Uroczysku Krzywa Góra jest 400-letni Dąb Kobendzy, który ma 25 metrów wysokości i aż 530 centymetrów obwodu.

Pogórze Przemyskie

To najdalej wysunięte na wschód jest pasmo pogórzy i jednocześnie Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Tereny te, po wojnie również mocno wyludnione, spodobają się zarówno miłośnikom przyrody, jak i wielbicielom aktywnego spędzania czasu. Okolica jest mocno zalesiona i spotkać tu można wiele dzikich zwierząt.

Park_Krajobrazowy_Pogórza_Przemyskiego
fot. Wikimedia Commons

Pogórze Przemyskie przecina kilka mało znanych szlaków pieszych i jeden wyjątkowy szlak wodny. Trasa kajakowa Sanem, na odcinku między Sanokiem a Dynowem, jest wciąż mało popularna, choć coraz chętniej odkrywana przez kajakarzy. Na tym odcinku szlaku San przeistacza z rzeki górskiej w nizinną. Perłami architektonicznymi okolicy są zamek w Krasiczynie z przełomu XVI i XVII wieku oraz zespół klasztorny w Kalwarii Pacławskiej.

Poleski Park Narodowy

Polesie to największa w Europie kraina mokradeł i bagien, która rozciąga się na obszarze 270 tys. km2 (na terenie Ukrainy, Białorusi i Polski). Najciekawszą część tego regionu w Polsce chroni od 1990 roku park narodowy obejmujący prawie 10 tys. ha.

Poleski Park Narodowy
fot. Shutterstock

Atrakcją tego miejsca są liczne szlaki, a tak naprawdę ścieżki przyrodnicze nierzadko prowadzące przez drewniane kładki. Warto wybrać się na spacer 3,5-kilometrową ścieżką Spławy, która prowadzi do jeziora Łukie - największego akwenu na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Ciekawa jest również ponad 6-kilometrowa ścieżka Czahary - na trasie czekają nas wieże i platformy widokowe. 

ZOBACZ TAKŻE: