Zamknij

Oto najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. "Już nie zabieram dzieci na spacer"

17.11.2021 15:02
Najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. "Już nie zabieram dzieci na spacer"
fot. EWA FALKIEWICZ/REPORTER/EASTNEWS

Najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie jest położony w Pakistanie Lahaur. Indeks jakości powietrza wskazuje tam 348 jednostek, podczas gdy za granicę bezpieczeństwa dla ludzkiego organizmu uznaje się wartość równą 300.

O najbardziej zanieczyszczonym mieście na świecie poinformowała w środę 17 listopada agencja AFP. Powołała się na wyniki pomiarów szwajcarskiej firmy IQAir, która obsługuje platformę monitorującą jakość powietrza w skali globalnej.

Lahaur najbardziej zanieczyszczonym miastem świata

Lahaur to miasto położone we wschodniej części Pakistanu, na zachodnim przedgórzu Himalajów, niedaleko granicy z Indiami. Leży nad rzeką Rawi i przez wielu uznawane jest za kulturalną stolicę kraju. Metropolia liczy około 11 mln mieszkańców i od lat plasuje się w międzynarodowej czołówce miast z najgorszą jakością powietrza.

Zobacz także:  Indie otwierają granice dla turystów z Polski. Podróżni muszą jednak spełnić kilka warunków

Skład powietrza nad Lahaur pogorszył się przede wszystkim wskutek kumulacji spalin pochodzących z niskiej jakości oleju napędowego i dymu z wypalanych pól. Dodatkowo niższe zimowe temperatury, zwłaszcza przy bezwietrznej pogodzie, sprzyjają zastojom smogowych chmur.

Dzieci cierpią z powodu chorób układu oddechowego. Już nie zabieram ich na spacer - mówi dziennikom robotnik Muhammad Said.

Jednocześnie mężczyzna apeluje do władz, aby rozwiązały ten problem. Z kolei sklepikarz Ikram Ahmad w rozmowie z dziennikarzami dodaje: "Jesteśmy biednymi ludźmi. Nie stać nas nawet na pomoc medyczną".

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach mieszkańcy Lahaur na własną rękę konstruowali oczyszczalnie powietrza. Ponadto wnosili pozwy przeciwko lokalnym władzom, których polityka sprowadza się do obwiniania za fatalny stan powietrza sąsiednich Indii bądź uznawania statystyk za przesadzone.

Zobacz także:  Maroko zaostrzy przepisy wjazdowe. Turyści będą musieli wykonać test na koronawirusa

RadioZET.pl/PAP