Zamknij

To najdroższe miasta świata 2021 roku. Nowy ranking może zaskoczyć

01.12.2021 12:32
Tel Awiw - Izrael
fot. Shutterstock

Tel Awiw jest najdroższym miastem na świecie – wynika z corocznego zestawienia "The Economist". Izraelska metropolia wyprzedziła m.in. Paryż i Singapur. Brytyjski tygodnik wskazuje, że wzrost cen w wielu miastach był napędzany przez problemy ze światowymi łańcuchami dostaw.

Powstał najnowszy ranking najdroższych i najtańszych miast świata. "Global Cost of Living Index", czyli "globalny indeks kosztów życia", opublikowany przez The Economist Intelligence Unit (EIU) ocenia 173 miasta na podstawie cen, a dokładniej koszyka ponad 200 produktów i usług.

W ten sposób wyłaniane są miasta, w których życie jest najdroższe i najtańsze. W tegorocznym zestawieniu nie brakuje zaskoczeń. 

Tel Awiw najdroższym miastem świata

Tel Awiw, który w zeszłym roku zajął 5. miejsce, po raz pierwszy stał się najdroższym miastem na świecie. Jak podał "The Economist", ta pozycja odzwierciedla "siłę izraelskiej waluty, szekla, w stosunku do dolara, ponieważ indeks bierze pod uwagę ceny w Nowym Jorku jako podstawę porównania". 

Paryż spadł na drugą pozycję (w 2020 roku był pierwszy), którą w tym nowym rankingu zajmuje razem z Singapurem. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również Zurych, Hongkong, Nowy Jork, Genewa, Kopenhaga, Los Angeles i Osaka.

Brytyjski tygodnik wskazuje, że wzrost cen w wielu miastach był napędzany przez problemy ze światowymi łańcuchami dostaw oraz pandemią. "Zmierzony wzrost cen jest najszybszy od pięciu lat i wynosi 3,5 proc. Problemy z łańcuchem dostaw przyczyniły się do wzrostu cen, a COVID-19 i ograniczenia społeczne nadal obciążają produkcję i handel na całym świecie" – zauważa "The Economist".

Najtańszym miastem na świecie pozostaje Damaszek ze względu na walutę, która kruszy się w stosunku do dolara, a w konsekwencji ceny w dolarach spadają, a wojna domowa nadal dziesiątkuje lokalną gospodarkę. Stolica Syrii cierpi z powodu bardzo wysokiej inflacji, podobnie jak Caracas, Buenos Aires i Teheran, który odnotował największy wzrost w rankingu, z 79. na 29. miejsce. Najtańsze miasta znajdują się głównie na Bliskim Wschodzie, w Afryce lub uboższych częściach Azji.

"Ogólnie na szczycie rankingu dominują miasta europejskie i rozwinięte miasta azjatyckie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie i chińskie utrzymują stosunkowo umiarkowane ceny" – czytamy w badaniu.

Koszty transportu wzrosły w ślad za cenami benzyny, zauważają analitycy, ale tytoń i rozrywka również odnotowały gwałtowny wzrost cen.

„W nadchodzącym roku spodziewamy się, że koszty utrzymania wzrosną jeszcze bardziej w wielu miastach, ponieważ płace w kilku sektorach wzrosną” – zauważa Upasana Dutt, autorka badania. „Oczekujemy jednak, że banki centralne ostrożnie podniosą kluczowe stopy procentowe, aby ograniczyć inflację. Wzrost cen powinien zatem zacząć się zmniejszać” – dodaje.

Źródło: PAP, The Guardian