Zamknij

Te kraje mają najlepsze kąpieliska w Europie. Jak w zestawieniu wypada Polska?

17.06.2021 12:01
Cypr
fot. Shutterstock

Gdzie w Europie znajdziemy najlepsze kąpieliska? W raporcie wydanym przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), która zbadała jakość wody w 27 krajach Unii Europejskiej oraz w Albanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, najwyższe noty uzyskał popularny turystycznie Cypr. Jak w zestawieniu wypada Polska? 

– Europę cechuje ogromna różnorodność plaż i kąpielisk, a każdego roku miliony Europejczyków spędzają weekendy lub wakacje na plaży. W miarę zbliżania się tegorocznego sezonu kąpielowego, wielu żywo interesuje się jakością wód w kąpieliskach. Dlatego Europejska Agencja Środowiska (EEA) przygotowała coroczny raport oceniający jakość wody w kąpieliskach – czytamy we wstępie do raportu.

Badania zostały przeprowadzone w okresie między 1 maja a 31 października 2020 roku. Pod lupę wzięto 22 tys. 276 kąpielisk w całej Europie. 

Gdzie w Europie są najlepsze kąpieliska? 

W raporcie najlepiej wypadł Cypr. Spośród 112 zbadanych kąpielisk wszystkie uzyskały 100 proc. status doskonałości. Zaraz za Cyprem pojawiła się Austria z oceną "doskonałą" na poziomie 97,7 proc., Grecja 97,1 proc., Malta z 96,6 proc. oraz Chorwacja z 96,1 proc.

Spośród popularnych wakacyjnych kierunków Portugalia uzyskała ocenę doskonałości na poziomie 89,2 proc., Włochy 88,6 proc., Hiszpania 88,5 proc., Francja 77,5 proc.

Najniższą jakość wód w kąpieliskach oferuje Słowacja, w której ponad połowa – 56,3 proc. – kąpielisk uzyskała ocenę doskonałą. 

Jak na tej europejskiej mapie wypada Polska? Niestety niezbyt dobrze. Zaledwie 22 proc. z 602 kąpielisk uzyskało ocenę doskonałą, zaś notę wystarczającą uzyskało 32,1 proc. z nich. Udało nam się wyprzedzić jedynie Wielką Brytanię, gdzie ocenę doskonałą otrzymało zaledwie 17,2 proc kąpielisk.

Źródło: Onet, PAP