Zamknij

Wybrano najlepsze kraje do pracy zdalnej. Jak w zestawieniu wypada Polska? [LISTA]

05.08.2022 12:15
Praca zdalna
fot. Shutterstock

Praca zdalna w dobie pandemii mocno zyskała na popularności. Wielu osobom umożliwia to wykonywanie swoich zawodowych obowiązkowych z dowolnego miejsca na świecie. Z myślą o cyfrowych nomadach firma NordLayer stworzyła specjalny ranking. Które kraje na świecie są najlepsze do pracy zdalnej?

Eksperci z firmy NordLayer, zajmującej się cyberbezpieczeństwem, opracowali specjalne kryteria i zebrali dane, dzięki którym mogli sklasyfikować kraje pod kątem ich atrakcyjności dla pracowników zdalnych.

Pod lupę wzięto 66 państw z całego świata i oceniono je pod względem pięciu najważniejszych kryteriów - bezpieczeństwa (w tym bezpieczeństwo zdrowotne, podejście do pandemii koronawirusa), jakości internetu (w tym dostępności szybkiego wi-fi), warunków ekonomicznych i życia społecznego (atrakcyjność turystyczna, koszty wynajęcia mieszkania, komunikacja miejska, stabilność waluty) oraz znajomości języka angielskiego w danym kraju.

W ten sposób stworzono Globalny Indeks Pracy Zdalnej (Global Remote Work Index), czyli najlepszych miejsc dla cyfrowych nomadów. Co ciekawe, Polska znalazła się wysoko w rankingu. 

Najlepsze kraje do pracy zdalnej

Pierwsze miejsce na liście najlepszych miejsc do pracy zdalnej zajmują Niemcy, następnie Dania i Stany Zjednoczone

W pierwszej dziesiątce najatrakcyjniejszych krajów dla cyfrowych nomadów znalazły się także Hiszpania, Litwa, Holandia, Szwecja, Estonia, Singapur i Francja. 

Naprawdę dobrze w zestawieniu wypadła Polska. Nasz kraj zajął 13. miejsce wśród 66 sklasyfikowanych państw

Co może być zaskakujące, kraje z rozwiniętą turystyką, które mogą kojarzyć się z idealnymi miejscami do pracy zdalnej, zajęły dużo gorsze miejsca. Grecja – 32., Malta – 38., Cypr – 40., Tajlandia – 41. czy Turcja – 46.

Trzy ostatnie miejsca w zestawieniu Global Remote Work Index przypadły Ekwadorowi, Nepalowi oraz Algierii.

Ranking najlepszych krajów dla cyfrowych [Top 20]

 1. Niemcy
 2. Dania
 3. USA
 4. Hiszpania
 5. Litwa
 6. Holandia
 7. Szwecja
 8. Estonia
 9. Singapur
 10. Francja
 11. Korea Południowa
 12. Kanada
 13. Polska
 14. Belgia
 15. Finlandia
 16. Słowacja
 17. Wielka Brytania
 18. Portugalia
 19. Australia
 20. Japonia

Źródło: nordlayer.com, Rp.pl