Zamknij

Najmniejsze lotnisko w Polsce wystartuje z 4 nowymi trasami. Na liście wakacyjne hity

12.05.2022 13:10
Lotnisko Zielona Góra-Babimost
fot. Piotr Jedzura/Reporter/East News

Lotnisko Zielona Góra-Babimost już w czerwcu ma wystartować z czteroma nowymi połączeniami. Na liście są popularne kierunki urlopowe, w tym m.in. trasa czarterowa do Antalyi w Turcji, jak również loty do Rijeki w Chorwacji oraz Burgas w Bułgarii. Władze niewielkiego portu liczą, że w sezonie wakacyjnym mocno ożywi się ruch lotniczy.

Port lotniczy Zielona-Góra Babimost to najmniejsze lotnisko w Polsce, gdzie przez wiele lat jedyną regularną trasą było połączenie krajowe z Warszawą. Od 2019 roku działanie portu trochę się zmieniło, bo nawiązano współpracę z przewoźnikami czarterowymi.

W tym roku lotnisko czekają kolejne zmiany i kilka nowych połączeń, o czym poinformowały władze województwa lubuskiego w oficjalnym komunikacie. Jakich nowości mogą spodziewać się pasażerowie z Zielonej Góry?

Lotnisko w Zielonej Górze. Zapowiedź 4 nowych tras

Jednym z nowych połączeń na lotnisku Zielona Góra-Babimost jest trasa do tureckiej Antalyi (loty czarterowe). Rejsy wystartują na początku czerwca i mają odbywać się 2 razy w tygodniu. Loty będą realizowane na zlecenie biura podróży Coral Travel. Bilety są już dostępne w sprzedaży. 

Ale to tylko początek nowości. Jak poinformowały władze województwa lubuskiego, z najmniejszego lotniska w Polsce mają ruszyć też inne połączenia. 

– Obecnie trwa procedura przetargowa dla zamówień związanych z promocją województwa lubuskiego poprzez przewoźników lotniczych. Zabiegamy o nowe połączenia do Rijeki w Chorwacji oraz Burgas w Bułgarii. W okresie wakacyjnym planowane jest również uruchomienie połączeń do Gdańska (dwie rotacje w tygodniu) – podano w komunikacie opublikowanym na profilu facebookowym lotniska. 

Która linia lotnicza będzie realizowała te połączenia? Chociaż komunikat podaje, że będzie to zwycięzca projektu, to – jak zauważa portal Fly4free – wszystko wskazuje na to, że faworytem są PLL LOT, które już w minionym roku realizowały połączenia z Babimostu do chorwackiej Rijeki.

Z nowości ciekawie prezentuje się połączenie krajowe do Gdańska – to dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców woj. lubuskiego, jak i pomorskiego. 

Port w Babimoście był wojskowym lotniskiem po II wojnie światowej. Od marca 2001 do września 2004 roku istniało regularne połączenie pasażerskie z Warszawą z międzylądowaniem w Poznaniu. Po 15 miesiącach przerwy wznowiono loty pod koniec listopada 2005, dwa razy dziennie.

W czerwcu 2019 odbył się pierwszy w historii lotniska lot czarterowy. Miejscem docelowym tego lotu była turecka Antalya, a organizatorem biuro podróży Coral Travel Poland.

Podczas lata 2021 (lipiec-sierpień) zostało uruchomione połączenie z Chorwacją obsługiwane przez PLL LOT. Od grudnia tego samego roku narodowy przewoźnik wystartował też z bezpośrednim połączeniem do Lwowa.

Źródło: Fly4free, Rynek Lotniczy