Zamknij

Najpiękniejsze katedry w Europie. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Nina Czochara
16.04.2019 12:17

Królują nad Europą, wzbudzają zachwyt, wprowadzają w zadumę. W niemal każdym zakątku naszego kontynentu można znaleźć niesamowite, monumentalne katedry, które powstawały przez setki lat nakładem mieszkańców i królów. Dziś stanowią nieodłączny element krajobrazu europejskich miast i uznawane są za prawdziwe skarby architektoniczne. Oto 10 najpiękniejszych katedr w Europie.

Katedra Sewilla
fot. Shutterstock

1. Katedra w Chartres

Historycy uznają, że właśnie tutaj narodził się gotyk. Katedra w Chartres (we Francji), nazywana też Katedrą Notre-Dame w Chartres, jest jedną z największych tego typu budowli na świecie. Powstała w latach 1134-1226 na ruinach świątyni romańskiej. Dziś budowlę tę uznaje się za matkę wszystkich katedr, z najwspanialszymi witrażami na świecie.

katedra Chartres
fot. Shutterstock

W katedrze w Chartres znajduje się niezwykle cenna relikwia – koszula, w której Maryja miała urodzić syna, Jezusa Chrystusa. Ciekawym elementem jest również umieszczony na posadzce biały labirynt, którego przejście ma symbolizować pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

2. Katedra Notre Dame w Paryżu

To bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych katedr na świecie i symbol Paryża. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité, i połączono z lądem 8 mostami. Budowę świątyni rozpoczęto w drugiej połowie XII wieku i zakończono w wieku XIV – prace trwały aż 170 lat. Katedra Notre Dame w Paryżu jest prawdziwym arcydziełem sztuki gotyckiej. Nawet jak na współczesne standardy, jej wymiary robią wrażenie – korpus budowli ma 130 metrów długości i 35 wysokości. Kaplica we wnętrzu świątyni słynie ze wspaniałych witraży (jest ich ponad tysiąc), które przedstawiają najistotniejsze sceny biblijne. Katedra zasłynęła między innymi dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". To w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na Cesarza Francuzów.

Katedra Notre-Dame w Paryżu
fot. Pixabay

Katedra Notre Dame, odwiedzana każdego roku przez niemal 12 mln turystów, 15 kwietnia stanęła w płomieniach i doznała poważnych zniszczeń. Jednak tuż po katastrofie francuskie władze zadeklarowały chęć przywrócenia jej dawnej świetności.

ZOBACZ TAKŻEPożar w Notre Dame całkowicie ugaszony. Nowe zdjęcia z katedry

3. Sagrada Familia w Barcelonie

To najbardziej rozpoznawalne i wciąż nieukończone dzieło Antonio Gaudiego. Budowę secesyjnej Świątyni Pokutnej Świętej Rodziny rozpoczęto w 1882 roku, a zakończenie jej budowy planowane jest na 2026 rok. W założeniach projektowych Sagrada Familia w Barcelonie będzie posiadać 18 wież – najwyższa z nich ma mieć 170 metrów wysokości, dzięki czemu stanie się najwyższym kościołem na świecie.

Sagrada-Familia
fot. Shutterstock

Od 2005 roku Fasada Narodzenia Pańskiego i krypta świątyni widnieją na liście dziedzictwa UNESCO w Europie. Sagrada Familia ze swoimi charakterystycznymi, strzelistymi wieżami widoczna z niemal każdej części miasta. Najlepiej podziwiać ją z parku Güell. 

4. Katedra w Sewilli

Trudno wyobrazić sobie krajobraz Sewilli bez górującej nad miastem Katedry Najświętszej Marii Panny. Jeden z największych na świecie kościołów powstał w miejscu dawnego meczetu. Budowę katedry rozpoczęto na początku wieku XV i ukończono sto lat później. Założeniem architektów było stworzenie budowli, która przyćmi swą wielkością i swym pięknem całą architekturę sakralną w Hiszpanii.

katedra sewilla
fot. Pixabay

Wnętrze katedry Sewilli jest równie imponujące, jak jej fasada. Ogromne wrażenie robi wielki drewniany ołtarz wznoszący się na wysokość ponad 27 metrów. Jego konstrukcja miała zachwycić wszystkich odwiedzających, dlatego do zdobienia ołtarza wykorzystano 3 tony złota. W katedrze znajduje się również grobowiec Krzysztofa Kolumba.

Zobacz także

5. Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii jest największym i najważniejszym kościołem w Niemczech. To zarazem wizytówka kraju i miejsce masowo odwiedzane przez pielgrzymów i turystów. Budowę świątyni rozpoczęto w 1248 roku i ukończono, z przerwami, po ponad 600 latach. Przez długi czas, do 1884 roku, katedra uznawana była za najwyższą budowlę świata. Na wieżach katedry znajduje się dwanaście dzwonów, w tym Dzwon Świętego Piotra, potocznie nazywany Grubym Piotrkiem. To obecnie największy bijący dzwon w Europie.

6. York Minister

Perłą gotyckiego stylu architektonicznego jest katedra York Minster w Anglii, należąca do grona największych świątyń gotyckich w północnej części Europy. Ukończenie kościoła zajęło ponad niecałe 250 lat, kiedy to sukcesywnie przekształcano romańską świątynię w gotycki cud architektury.

York Minister, Anglia
fot. Pixabay

W York Minster znajduje się największy średniowieczny zabytek ze szkła w Anglii – Wielkie Wschodnie Okno. Warto wspiąć się po 275 stopniach na sam szczyt Central Tower (Wieża Centralna), skąd jest najlepszy widok na miasto. Obecnie angielska katedra jest siedzibą arcybiskupa Yorku.

ZOBACZ TAKŻE: Londyn: 10 atrakcji, których nie można przegapić

7. Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji

Katedra Santa Maria del Fiore od wieków stanowi najbardziej rozpoznawalny zabytek Florencji. Jej budowę rozpoczęto w 1296 roku i potrzeba było ok. 600 lat, aby ją w pełni ukończyć. Przy katedrze pracowało wielu architektów, jednak najsłynniejszym z nich był Filippo Brunelleschi. To właśnie jemu świątynia zawdzięcza charakterystyczną, królującą nad Florencją kopułę, która należy do największych na świecie. Na dachu Katedry Santa Maria del Fiore znajduje się też punkt widokowy, z którego roztacza się przepiękna panorama miasta.

8. Katedra św. Szczepana w Wiedniu

To symbol Wiednia i jeden z najcenniejszych zabytków stolicy Austrii. Budowla wznosi się w sercu miasta na wysokość niemal 140 metrów. Powstałą w XIV wieku Katedrę św. Szczepana wieńczą cztery wieże, w których są zawieszone 22 dzwony. Największy z nich, Dzwon Marii Panny, został odlany z armat zdobytych podczas odsieczy wiedeńskiej.

Katedra św. Szczepana w Wiedniu
fot. Shutterstock

Uwagę zwraca również dach katedry ułożony w kolorowe, geometryczne wzory. Z najwyższej wieży katedry (Steffl), do której prowadzą 343 stopnie krętych schodów lub winda, można podziwiać panoramę miasta.

ZOBACZ TAKŻE: Wiedeń: 10 największych atrakcji stolicy Austrii

9. Katedra w Mediolanie

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie, jak brzmi pełna nazwa tej świątyni, to jeden z najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych zabytków miasta. Tę monumentalną gotycką świątynię budowano przez ponad 500 lat, co przejawia się w różnorodności stylów – zarówno w konstrukcji fasady świątyni, jak i jej wystroju.

katedra w mediolanie
fot. Pixabay

Katedra w Mediolanie należy do największych kościołów na świecie – ma 157 metrów długości i 109 metrów szerokości. Również tutejsze wiraże, w chórze katedry, należą do największych na świecie. Z dachu kościoła, który jest udostępniony dla turystów, można podziwiać panoramę miasta, a przy dobrej widoczności również Alpy.

10. Katedra św. Wita w Pradze

Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, jak brzmi pełna nazwa tego miejsca, to jeden z symboli Pragi i jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej. Wzniesiony na wzgórzu zamkowym Hradczany, był trzecim kościołem na tym miejscu. Katedrę budowano w kilku fazach – rozpoczęto w wieku XIV i ukończono w latach 1870-1929. Wnętrza świątyni zawiera wiele cennych dzieł sztuki i malarstwa z różnych epok oraz fragmenty oryginalnych gotyckich fresków. Uwagę zwracają również wysokie okna z witrażami, z których najpiękniejsze zaprojektował Alfons Mucha.

Przeczytaj także: Praga. Zwiedzanie najciekawszych miejsc w stolicy Czech

___

RadioZET.pl/NC