Zamknij

Najpiękniejsze miasteczko we Włoszech? Gradara tegorocznym zwycięzcą

Nina Czochara
04.04.2018 14:09
Gradara - najpiękniejsze miasto we Włoszech
fot. Fotolia

Miejscowość Gradara, w regionie Marche, zwyciężyła w tegorocznym konkursie na najpiękniejsze miasteczko we Włoszech. Plebiscyt organizuje co roku telewizja publiczną RAI.

Miasteczko Gradara w finale pokonało 19 innych miejscowości z całych Włoch. Zwyciężyło między innymi z Castroreale na Sycylii (2. miejsce) oraz Bobbio koło Piacenzy (3. miejsce). Co zadecydowało o sukcesie Gradary? Jej niewątpliwe piękno i gościnność samych mieszkańców. 

Gradara: średniowieczne miasteczko na skale

Miejscowość Gradara znajduje się w regionie Marche, w prowincji Pesaro i Urbino. Od morskiego wybrzeża dzieli ją zaledwie kilka kilometrów. Miasteczko, liczące ok. 4 tys. mieszkańców, jest niezwykle zadbane, zachwycają zielone krajobrazy oraz niezwykły urok krętych i wąskich uliczek.

Największą atrakcją Gradary jest średniowieczna twierdza wzniesiona w XII wieku. Według legendy to właśnie w jej murach rozegrała się tragiczna historia miłosna Paola Malatesty i Franceski da Rimini, opisana później w "Boskiej komedii" Dantego.

Warto przespacerować się też po szczytach murów obronnych miasta, skąd roztaczają się fantastyczne widoki i panorama całego miasta. Gradara jest popularnym celem jednodniowych wycieczek. 

Zobacz także

Chcesz się podzielić swoimi zdjęciami z wakacji? Prześlij je pod adres podroze@radiozet.pl.

Źródło: tvp.info

___

RadioZET.pl/NC