Zamknij

Wybrano najtańsze miasta w Europie na city break. W rankingu aż trzy miejsca z Polski

28.09.2021 11:34
Tirana, stolica Albanii
fot. SHUTTERSTOCK

Planujesz krótki wypad, ale nie wiesz, gdzie jechać, żeby nie zbankrutować? City Cost Barometr właśnie stworzył ranking najtańszych miast w Europie na city break. Co ciekawe, w zestawieniu znalazły się aż trzy miejsca z Polski.

Brytyjski serwis Post Office Travel Money rokrocznie przygotowuje zestawienie kosztów życia w najpopularniejszych miastach w Europie z perspektywy turysty. W 2021 przeanalizowano 40 takich miejsc. Pod uwagę wzięto codzienne wydatki łącznie z dwoma noclegami dla dwóch osób. Uwzględniono: kolację z butelką wina, napoje, transport miejski, zwiedzanie oraz dwie noce w trzygwiazdowym hotelu.

Wyniki analizy opublikowano w rankingu City Cost Barometr.

Najtańsze miasta w Europie na city break. W rankingu trzy miejsca z Polski

Okazuje się, że 40 proc. europejskich miast ma niższe ceny niż w ubiegłym roku. Najbardziej spadły one w Paryżu oraz Madrycie odpowiednio o 22 i 21 proc. Oczywiście są także miejsca, w których znacznie podrożało. Mowa tu m.in. o Zagrzebiu, Porto i Berlinie.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła... Tirana. Stolica Albanii jest zatem - według zestawienia - najtańszym miastem w Europie na krótki wyjazd. Weekendowy pobyt dla dwój osób ma wynosić około 710 zł.

Przypomnijmy, że kraj ten w tym roku był prawdziwym hitem wakacyjnym. Wielu Polaków spędziło w Albanii swój letni urlop. Śródziemnomorski klimat, urozmaicone wybrzeże i starożytne ruiny przyciągnęły setki turystów. Ponadto kraj ten w czasie pandemii, w przeciwieństwie do innych państw, przez dłuższy okres nie nakładał restrykcji na podróżnych.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazło się natomiast polskie miasto - Katowice. Turyści, którzy planują tu spędzić weekend, powinni być przygotowani na wydatek rzędu 882 zł (cena za dwie osoby). Podium natomiast z kwotą 893 zł zamyka Wilno.

Dalej w rankingu najtańszych miast w Europie jest Lizbona (969 zł) oraz Ryga (979 zł). Na szóstym miejscu natomiast uplasowała się kolejna polska miejscowość, a mianowicie Warszawa. W stolicy weekendowy pobyt dla dwóch osób wynosi średnio 1023 zł. 

Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazły się odpowiednio: Zagrzeb (1120 zł), Budapeszt (1146 zł), Bratysława (1162 zł) oraz ostatni już reprezentant Polski - Kraków (1189 zł).

Jeśli chodzi o najdroższe europejskie miasta na krótki wyjazd, to są to: Oslo, Sztokholm, Helsinki, Kopenhaga oraz Reykjavik.

RadioZET.pl/tanie-loty.com/Fly4Free.pl