Zamknij

Gdzie na narty w Alpach? Oto 6 najlepszych ośrodków narciarskich

Nina Czochara
16.12.2019 12:35
Gdzie na narty w Alpach? Oto 6 najlepszych ośrodków narciarskich
fot. Fotolia

Doskonale przygotowane trasy narciarskie. Fantastyczne alpejskie krajobrazy. Nowoczesne wyciągi. I wyjątkowe zimowe wspomnienia. Prezentujemy 6 najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach. 

Szwajcaria, Włochy, Austria, a może Francja? W każdym z tych krajów czekają fantastyczne ośrodki narciarskie nie tylko dla miłośników Alp. Oprócz urozmaiconych tras znajdą się tutaj również tory saneczkowe, funparki, trasy biegowe i bogata oferta après-ski. Atrakcji z pewnością nie zabraknie. Podpowiadamy, gdzie warto wybrać się na narty w Alpach

Zermatt, Szwajcaria

To znana na całym mekka sportów zimowych u stóp majestatycznego Matterhornu (4478 m n.p.m.), symbolu Szwajcarii. Ośrodek narciarski Matterhorn Ski Paradise to łącznie 360 km tras, z czego 200 km jest po stronie szwajcarskiej (jako Zermatt), a pozostałe 160 km należy do Włoch. Warto wybrać się kolejką linową na tzw. Mały Matterhorn, który jest doskonałym punktem do podziwiania zimowej scenerii i kryje różnorodne atrakcje, np. grotę wydrążoną 15 metrów pod lodowcem. Samo miasteczko Zermatt jest niezwykle urokliwe, pełne drewnianych domków. Bezkołowa strefa ruchu w miejscowości oraz pewne warunki śniegowe stanowią doskonałą mieszankę na udany urlop narciarski.

Cortina d’Ampezzo, Włochy

Miejsce często określane jako „perła Dolomitów”. To jedna z najbardziej znanych stacji narciarskich na świecie. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym kurortem jest Cortina, położona na wysokości 1200 m n.p.m. Z trzech stron otaczają ją zachwycające bloki skalne – Tofana, Cristallo i Sorapis. Cortina d’Ampezzo łączy w sobie urok górskiej osady i doskonałe warunki narciarskie: 140 km nartostrad oraz bogatą ofertę après-ski. Warto wybrać się również na Skitour Olimpia – niezapomnianą wędrówkę przez Dolomity śladem najciekawszych miejsc pod względem historycznym i kulturalnym. Stoki są naśnieżane w blisko 95%, co zawsze gwarantuje perfekcyjne warunki narciarskie. W sumie Cortina może pochwalić się 66 zróżnicowanymi trasami zjazdowymi o łącznej długości 140 km. Doskonała infrastruktura wyciągów i kolejek liniowych oraz ich duża przepustowość sprawiają, że pobyt w Cortnie jest jak spełnienie marzeń o zimowym szaleństwie.

Zobacz także

Kitzbuehel, Austria

Kitzbuehel uznaje się za najbardziej ekskluzywny ośrodek narciarski w Alpach. Wielbiciele białego szaleństwa znajdą tutaj mnóstwo atrakcji – około 170 kilometrów nartostrad, szlaki przeznaczone do wędrówek oraz zamarznięte jeziora nadające temu miejscu dodatkowego uroku. Dużym plusem są tutejsze szkoły narciarskie, w których doświadczeni instruktorzy pomagają stawiać pierwsze kroki na stoku. Punktem spotkań snowboardzistów jest funpark, u podnóża szczytu Kitzbüheler Horn, z różnorodnymi atrakcjami dla aktywnych.

Saas-Fee, Szwajcaria

Saas-Fee jest sercem regionu zimowego Wallis. Znajduje się pośrodku najwyższych szczytów w Alpach Szwajcarskich - otoczenie 18 czterotysięcznikami tworzy niesamowitą scenerię. Na terenie ośrodka Saas-Fee znajdują się 22 wyciągi i ponad 100 km przygotowanych tras – dla początkujących i doświadczonych narciarzy. Ci, którzy szukają urozmaicenia w zimowej aktywności, mogą skorzystać z 20 km szlaków wędrownych, tras saneczkowych oraz 8-kilometrowej pętli do biegów narciarskich. Dzięki rustykalnej architekturze drewnianych domków miejsce to zachowało urok tradycyjnej, górskiej wioski wolnej od ruchu samochodowego.

Zobacz także

Alpbachtal, Austria

Ośrodek narciarski Alpbachtal położony jest niedaleko znanego i cenionego ośrodka Kitzbuhel. Alpbachtal, w porównaniu ze swoim sąsiadem, wydaje się miejscem spokojnym i kameralnym. Dla narciarzy i snowboardzistów przygotowano 128 km tras o różnym poziomie trudności. Na infrastrukturę ośrodka składa się też 47 wyciągów o średniej przepustowości 22 tys. osób na godz., co w zupełności wystarcza, aby zachować płynny ruch. Stoki w Alpbachtal są w 80% dodatkowo naśnieżane, dzięki czemu doskonałe warunki dla narciarzy zapewnione są tu przez cały sezon.

Megève, Francja

Megève to jedna z najstarszych alpejskich miejscowości sportów zimowych. Tutaj atmosfera tradycyjnej górskiej wioski z drewnianymi domkami i klimatycznymi uliczkami łączy się z udogodnieniami nowoczesnej stacji narciarskiej. W ośrodku narciarskim Megève znajdą się atrakcje dla osób o różnych preferencjach i na wszystkich poziomach zaawansowania. Stacja w Alpach Francuskich oferuje łącznie prawie 400 kilometrów zjazdów, które połączone są ze sobą 84 wyciągami.

Zobacz także

ZOBACZ TAKŻE:

•  Najpiękniejsze termy w Europie. 6 najlepszych basenów termalnych

•  Wakacje zimą – gdzie warto polecieć w poszukiwaniu słońca?

•  Bukovel: narty na Ukrainie. Trasy, termy i ceny karnetów

___

RadioZET.pl/CN