Zamknij

Naukowcy odnaleźli najczystsze miejsce na Ziemi. Gdzie się znajduje?

24.06.2020 11:42
Antarktyda
fot. Pixabay

Naukowcy z Colorado State University odnaleźli najczystsze miejsce na Ziemi. Według ekspertów odkryte terytorium jest wolne od zanieczyszczeń powstałych na skutek działalności człowieka. To pierwsze tego typu badanie w historii.

Naukowcy chcieli odnaleźć część atmosfery, która pozostała niezmieniona lub możliwie najmniej zanieczyszczona. Do celów badawczych wybrali Antarktydę, czyli obszar, który uznali za najmniej dotknięty przez ludzi i pył z kontynentów.

Powietrze nad Antarktydą najczystsze na Ziemi

Badacze wypłynęli na wody Oceanu Południowego, który otacza Antarktydę, i  zmierzyli skład powietrza w kilku punktach. Naukowcy z Colorado State University słusznie podejrzewali, że powietrze w tym miejscu będzie najmniej zanieczyszczone.

– Wykorzystaliśmy bakterie unoszące się w powietrzu nad Oceanem Południowym jako narzędzie diagnostyczne do wnioskowania o kluczowych właściwościach dolnej warstwy atmosfery. Ogólne wnioski są takie, że niebo nad Oceanem Południowym to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, które zostało w minimalnym stopniu dotknięte działaniami człowieka – powiedział Thomas Hill, współautor badania.

Pomiarów powietrza dokonano w warstwie granicznej, czyli najniższej części atmosfery, która styka się bezpośrednio z powierzchnią oceanu. W próbkach nie znaleziono identyfikowalnych aerozoli czy innych cząstek wytwarzanych przez ludzi. 

W 2019 roku za miejsce z najczystszym powietrzem na Ziemi uznano wybrzeże Tasmanii, a dokładnie północny kraniec Oceanu Południowego, który się obok niej znajduje.

Źródło: CNN, Wprost.pl