Zamknij

Naukowcy odkryli nową wyspę. To najbardziej wysunięty na północ ląd na świecie

30.08.2021 14:10
Grenlandia
fot. Shutterstock

Duńskim specjalistom udało się dotrzeć na nowy najbardziej wysunięty na północ ląd na Ziemi. Znaleźli się na nieznanej wcześniej wyspie, która leży jeszcze dalej na północ niż Oodaag.

Oodaaq to żwirowa wyspa położona na północny wschód od przylądka Morris Jesup na Grenlandii. Od 1978 roku uznawana była za wysunięty najbardziej na północ fragment stałego lądu na Ziemi. Wygląda jednak na to, że teraz została "zdetronizowana".

Grupa duńskich naukowców stwierdziła bowiem, że udało im się chyba trafić na jeszcze bardziej wysunięty na północ ląd. Mieli oni dotrzeć na nieznaną dotąd wyspę, a ta z kolei leży "wyżej" niż wspomniana wcześniej Oodaaq.

Naukowcy odkryli nową wyspę. To najbardziej wysunięty na północ ląd na świecie

W lipcu 2021 roku grupa badawcza składająca się z Duńczyków i Szwajcarów miała trafić na nową wyspę, która może być najbardziej wysuniętym na północ lądem na świecie. Naukowcy udali się bowiem helikopterem w kierunku Oodaaq, aby pobrać stąd materiał do badań - jak podaje portal BBC, chcieli "znaleźć nowe gatunki przystosowane do życia w tym bardzo ekstremalnym środowisku". Na miejscu jednak nie mogli znaleźć tej wyspy.

Po chwili poszukiwań dotarli na inny skrawek ziemi, który opisywany był przez jednego z członków ekspedycji w rozmowie z BBC jako "pełen błota, osadów morenowych i żwiru otoczonego ze wszystkich stron lodem morskim".

Eksperci sprawdzili swoją lokalizację i okazało się, że znajdują się 780 m dalej na północ od Oodaaq. W ten sposób mogli trafić na zupełnie nowy najbardziej wysunięty na północ ląd. Do tej pory to właśnie bowiem Oodaaq (od 1978 roku) była uznawana za takie miejsce.

Wygląda na to, że naukowcom udało się zupełnie przez przypadek odkryć nową wyspę. Jak podaje portal Onet, ma ona nosić nazwę Qeqertaq Avannarleq, czyli w języku grenlandzkim "najbardziej wysuniętą na północ wyspę".

Nowo odkryta wyspa ma jedynie 30 na 60 m powierzchni i wystaje jedynie 3-4 m ponad poziom morza. Odkrywcy nie mają wątpliwości, że przez swoją niewielką wysokość może zostać zalana wodą.

Źródło: Onet, BBC