Zamknij

Neapol: 5 powodów, aby odwiedzić to miasto

Nina Czochara
21.08.2018 14:36

Obok tego miasta nie można przejść obojętnym. Neapol albo się kocha, albo nienawidzi. Z jednej strony zaśmiecone, biedne dzielnice, z drugiej przepiękne zabytkowe obiekty i najlepsza pizza na świecie. Warto odwiedzić to włoskie miasto chociaż raz w życiu.

Neapol
fot. Shutterstock

Neapol to największe miasto włoskiego regionu Kampania, a zarazem jego stolica położona nad piękną zatoką z górującym stożkiem Wezuwiusza. Poznając to miejsce, trzeba pozbyć się wszelkich uprzedzeń i porównań. Inaczej nie będziemy w stanie zachwycić się niepowtarzalnym klimatem i wyjątkowością tego miasta.

1. Kuchnia: pizza i nie tylko

Wizyta w Neapolu nie może obyć się bez skosztowania pizzy. Nawet ta najprostsza, jeśli zamówiona w lokalu oznaczonym vera pizza napoletana, gwarantuje niezapomniane doznania smakowe. W 2017 roku sztuka wypiekania neapolitańskiej pizzy została wpisana na listę UNESCO. Choćby ze względu to na wyróżnione warto skusić się choćby na jej kawałek. Poza margheritą jedynie marinara oraz margherita extra uznawane są za dania typowo neapolitańskie. A gdzie można skosztować najlepszej pizzy? W słynnym już (i najstarszym w Neapolu) lokalu L’Antica Pizzeria da Michele założonym w 1870 roku. Pizzeria znajduje się przy via Cesare Sersale i powinna być obowiązkowym punktem odwiedzin wśród wszystkich smakoszy.

Pizza Włochy
fot. Shutterstock

Neapol słynie też z ryb i owoców morza. Te pierwsze można kupić na wagę na targu rybnym albo spróbować grillowane w jednej z restauracji. Jeśli chodzi o owoce morza, to najlepiej smakują przygotowywane na patelni z czosnkiem i oliwą z oliwek oraz podawane ze świeżą sałatą. Znajdzie się też coś dla miłośników win. Chlubą miasta są również sery. Mozzarella di bufala campana jest królową wśród serów regionu Kampanii i obowiązkowym składnikiem dobrej pizzy. Jako aperitif świetnie sprawdzą się wina, szczególnie czerwone Taurasi i Lacryma Christi del Vesuvio.

Zobacz także

2. Architektura i zabytki

Najstarsza część Neapolu, choć figuruje na liście UNESCO, w dużym stopniu zamalowana jest graffiti. Wygląd zabytkowych kamieniczek dodatkowo przesłaniają rozwieszone nad uliczkami sznury z praniem. Najbardziej znana jest główna ulica przebiegająca przez centrum miasta, czyli Spaccanapoli. „To tutaj znajduję się dusza Neapolu” – mówią jego mieszkańcy. Uwagę zwraca surowa fasada kościoła Gesu Nuovo wznosząca się na placu o tej samej nazwie. Chyba najbardziej znany jest Piazza del Plebiscito, który z jednej strony zamyka bazylika św. Franciszka z Paoli przypominająca rzymski Panteon, z drugiej strony Pałac Królewski. Godny zobaczenia jest również Piazza Dante, czyli ogromny półkolisty plac będący łącznikiem między starym centrum a dzielnicami hiszpańskimi. Oczywiście daleko tutejszym placom do tych znanych z Rzymu, ale aby docenić Neapol, trzeba zapomnieć o uprzedzeniach i porównaniach.

Piazza del Plebiscito - bazylika św. Franciszka z Paoli
fot. Shutterstock

Najpiękniejszy w mieście jest kościół San Giovanni a Carbonara, położony na granicy Spaccanapoli. Zadziwia przede wszystkim wnętrze kościoła z renesansowymi rzeźbami oraz XV-wiecznymi freskami. Niezwykle ciekawie prezentuje się też Cappella Sansevero, czyli kaplica ozdobiona niezwykłymi, marmurowymi rzeźbami, m.in. „Chrystusem przykrytym welonem” autorstwa Giuseppe Sammartino oraz „maszynami anatomicznymi”, których zagadka do dziś pozostaje nierozwiązana. 

3. Niesamowite widoki

W poszukiwaniu pięknych widoków trzeba wybrać się na płaskowyż Vomero. W tym miejscu można poznać zupełnie inne oblicze tego włoskiego miasteczka. Niewielki ruch, zielone przestrzenie i zacienione alejki, którymi można bez pośpiechu spacerować.  Obowiązkowym punktem odwiedzin powinien być Zamek Sant’Elmo, czyli imponująca forteca zbudowana z woli Roberta Andegaweńskiego w XIV wieku, przebudowana w XV wieku przez Aragonów, a potem zmieniona w więzienie. Zadziwia nie tylko wygląd tej gigantycznej budowli w kształcie sześcioramiennej gwiazdy, ale też (lub nawet przede wszystkim) jej położenie, na wzgórzu. Zwiedzając zamek, można podziwiać równocześnie panoramę na całą zatokę oraz Neapol!

Neapol
fot. Pixabay

Jak można się dostać na Vomero? Najszybciej metrem lub kolejką szynową – już podczas samej trasy pod górę czekają niesamowite widoki i wrażenia.

Zobacz także

4. Życie nocne

Neapol warto odwiedzić ze względu na jego niepowtarzalny klimat. Nocne życie koncentruje się wokół Piazza Bellini, w sercu miasta. Po godzinie 18, od momentu otwarcia większości lokali plac wypełnia się tłumem turystów, studentów i celebrytów, którzy z kieliszkiem w ręku rozmawiają przy ruinach murów. I to nie byle jakich murach, bo greckich, zabytkowych, które tworzą niesamowite otoczenie dla wieczornych spotkań.

Życie nocne kwitnie też w dzielnicy Chiaia, szczególnie przy ulicach Pisignano i Giuseppe Ferrigni, gdzie znajdziemy bary jeden obok drugiego. Wybór jest szeroki, turystów bawiących się do późnych godzin nocnych również nie brakuje.

Zobacz także

5. Pompeje

Pompeje, wpisane na listę UNESCO, do dzisiaj są jednym z najważniejszych śladów życia w starożytności. Za sprawą rozmiarów, różnorodności i niezwykłości otaczającego krajobrazu, ruiny stanowią niesamowitą wizję miasta z czasów cesarstwa. Gdyby nie słynny w historii kataklizm z 79 roku, Pompeje stałyby się kolejną niewielką kolonią rzymską wystawioną na niszczące działanie czasu. Wybuch Wezuwiusza pogrzebał miasto, pokrywając domy i mieszkańców górą popiołów i gruzów. Ta wielka tragedia sprawiła jednocześnie, że popiół wulkaniczny zakonserwował niejako budowle i przedmioty, dzięki czemu historykom udało się odtworzyć ulice, domy i poznać codzienne życie mieszkańców.

Pompeje
fot. Pixabay

Co warto zobaczyć na miejscu? Między innymi świątynię Jowisza (z II wieku p.n.e.), teatry (wśród nich Teatro Grande i Odeon), domy pompejańskie (w tym największy w Pompejach Dom Fauna), łaźnie Terme Stabiane oraz amfiteatr – najstarsza tego typu budowla (ok. 80 r. p.n.e.), która przetrwała do naszych czasów. Na teren Pompejów można dotrzeć pociągiem Circumvesuviana (stacja Pompei Scavi).

Zobacz także

• Watykan: zwiedzanie najmniejszego państwa świata

• Sardynia: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc 

• Wenecja: miasto, w którym warto się zgubić

Źródło: "Neapol i Pompeje", Michelin, Wydawnictwo Bezdroża, 2016.

___

RadioZET.pl/NC