Zamknij

Nepal zmienia zasady wjazdu. Na nowych przepisach skorzystają wszyscy turyści

31.03.2022 14:48
Nepal zmienia zasady wjazdu. Na nowych przepisach skorzystają wszyscy turyści
fot. SHUTTERSTOCK

Dobra wiadomość dla wszystkich osób, które w najbliższym czasie wybierają się w Himalaje - Nepal poluzował przepisy wjazdowe. Sprawdź, jakie trzeba teraz spełnić warunki, aby móc podróżować do tego wyjątkowego kraju.

Coraz więcej krajów łagodzi przepisy dla podróżujących lub całkowicie rezygnuje z restrykcji wjazdowych. Ostatnio na taki krok zdecydowały się m.in. Czechy. Tamtejsze ministerstwo zdrowia zwolniło niektóre grupy turystów z obowiązku wykonywania testów na koronawirusa oraz z wypełniania formularza przyjazdowego. Teraz ich tropem poszło kolejne państwo - Nepal. 

Nepal zmienia zasady wjazdu. Na nowych przepisach skorzystają wszyscy turyści

Jak podaje portal kathmandupost.com, nowe przepisy weszły w życie w pierwszej połowie marca. Zgodnie z nimi w pełni zaszczepieni turyści podróżujący do Nepalu nie muszą już przedstawiać negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa. Oznacza to, że mogą oni swobodnie przekraczać granicę.

W pełni zaszczepieni podróżnicy z zagranicy mogą wjechać do kraju, jeżeli udowodnią, że zostali zaszczepieni - powiedział Narayan Prasad Bhattarai, dyrektor generalny Departamentu Imigracji.

Jedynym warunkiem jest okazanie ważnego certyfikatu potwierdzającego przyjęcie szczepionki - koniecznie w języku angielskim oraz wypełnienie specjalnego formularza online, zarówno przed wjazdem do Nepalu, jak i przed opuszczeniem tego kraju.

Zobacz także: Pierwszy kraj w UE zakazuje lotów krótkodystansowych. Zmiany już od 1 kwietnia 

Z kolei cudzoziemcy, którzy nie są zaszczepieni, a chcą odwiedzić Nepal, zobowiązani są do przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie musi zostać wykonane w ciągu 72 godzin przed wylotem. Honorowane są następujące testy: RT PCR, True NAAT, Gene Xpert. Wymagane jest również wypełnienie formularza online, o którym wspominaliśmy wcześniej.

"Konieczność wypełnienia formularza pozostanie, ponieważ epidemia koronawirusa w wielu krajach jeszcze się nie skończyła" - oświadczył Sunita Nepal, rzecznik Centrum Koordynacji Zarządzania Kryzysowego COVID-19, który zalecił rządowi zniesienie wymogu przeprowadzenia testu PCR, aby ułatwić podróżowanie.

Jak powiedział Narayan Prasad Bhattarai, nowe przepisy zastępują wszystkie poprzednie zasady, w tym wymóg kwarantanny.

Jeżeli chodzi o obostrzenia na miejscu, władze nadal wymagają noszenia masek ochronnych. Zaleca się również posiadanie ze sobą certyfikatu szczepienia, gdyż mogą  obowiązywać ograniczenia w dostępie do niektórych miejsc publicznych, na przykład restauracji, hoteli czy centrów handlowych.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/kathmandupost.com/gov.pl