Zamknij

Popularne francuskie miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

29.07.2021 15:05
Nicea
fot. Shutterstock

28 lipca do listy światowego dziedzictwa UNESCO dołączyła malownicza Nicea. Francuskie miasto zostało docenione m.in. za krajobraz i architekturę. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić tej nadmorskiej perły, sprawdźcie, co tam na was czeka.

Lista światowego dziedzictwa UNESCO to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i dziedzictwa naturalnego o "wyjątkowej powszechnej wartości" dla ludzkości prowadzona przez organizację wyspecjalizowaną ONZ UNESCO. Zasila ją szereg kultowych miejsc, które warto odwiedzić choć raz w życiu.

28 lipca do zestawienia dołączyło francuskie miasto - Nicea. Została ona wpisana na listę ze względu na walory krajobrazowe, architektoniczne i urbanistyczne.

Nicea została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Nicea została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto określono mianem "kurortu zimowego Riwiery" i doceniono jego położenie, a także dziedzictwo.

O tym, że francuska miejscowość została dołączona do prestiżowego rankingu, poinformowała na Twitterze m.in. minister kultury Francji, Roselyne Bachelot.

Wpisanie Nicei na tę listę utrwala to miasto jako archetyp kurortu zimowego Riwiery, z jego wyjątkowym położeniem między morzem a górami oraz zróżnicowanymi wpływami, które ukształtowały jego dziedzictwo - możemy przeczytać w jej wpisie.

Nicea to miasto we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie. Leży u podnóża gór, a z drugiej strony graniczy z Morzem Śródziemnym.

Wzdłuż wybrzeża ciągnie się popularna Promenada Anglików o długości 7 km. Powstała ona na początku XIX wieku i jest chętnie wybieranym punktem wśród turystów. Znajduje się tutaj wiele restauracji i magicznych kawiarni.

Nicea to nie tylko plaża i dostęp do ciepłej, turkusowej wody. To także miejsce, gdzie znajdziemy wiele muzeów i zabytków. Nic więc dziwnego, że jest tak popularna wśród podróżnych od wielu lat.