Zamknij

Nie trzeba lecieć do Francji, aby zobaczyć wieżę Eiffla. Chiny też mają swój "Paryż"

Nina Czochara
13.04.2018 11:41
Weiża Eiffla w Chinach
fot. East News Poland

Dla jednych to nieudana kopia francuskiej ikony, dla innych dowód geniuszu chińskich architektów. Powstała na przedmieściach miasta Hangzhou replika paryskiej wieży Eiffla budzi liczne kontrowersje. 

108-metrowa kopia wieży Eiffla (oryginał ma 324 metrów) została wybudowana na wschodnim wybrzeżu Chin, w pobliżu miasta Hangzhou, około 9600 km od stolicy Francji. Chińscy deweloperzy stworzyli replikę nie tylko paryskiej ikony, ale też całej stolicy.

"Paryż" w Chinach

Miasto Tianducheng, nazywane czasem "Paryżem Wschodu", zaprojektowano tak, aby przypominało europejski styl architektoniczny. Jego mieszkańcy mają więc własny Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Pałac w Wersalu, fontannę z Ogrodów Luksemburskich i centralny punkt miasta: drugą co do wielkości replikę Wieży Eiffla na świecie (zaraz po Paris Las Vegas Hotel w Nevadzie).

Wieża Eiffla w Chinach
fot. East News/China Photo Press

Zdjęcia z Tianducheng do złudzenia przypominają te ze stolicy Francji. O tym, że jest się w Chinach, świadczą sklepowe banery i szyldy w języku chińskim. Widok okolicy psują tylko pobliskie pola uprawne, które powstały na niezbudowanych terenach. 

Tianducheng: miasto-widm

Kiedy po raz pierwszy otwarto bramy Tianducheng było to miasto-widmo. Pomimo rozmachu i dokładności, z jaką starano się odwzorować wieżę Eiffla, Ogrody Luksemburskie czy kamienice w centrum Paryża, miasto było w stanie przyciągnąć nowych mieszkańców. Z upływem lat populacja miasta wzrosła do tysięcy, choć wiele mieszkań wciąż pozostaje pustych. 

Wieża Eiffla w Chinach
fot. East News/China Photo Press

Inwestycja Tianducheng, mimo ambitnych planów dewelopera, przyciąga głównie chińskich i międzynarodowych turystów. Sama kopia wieży Eiffla służy głównie jako ciekawe tło do pamiątkowych zdjęć.

Źródło: national-geographic.pl

___

RadioZET.pl/NC