Zamknij

Niebezpieczne zjawisko w Bieszczadach. Przez "szklane góry" zamknięto cały park narodowy

09.02.2021 09:26
Bieszczady
fot. WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER

Obfite opady deszczu i śniegu w połączeniu z niską temperaturą sprawiły, że na szlakach w Bieszczadach pojawiła się gruba warstwa lodu. Wyprawa w góry jest w takich warunkach skrajnie niebezpieczna, dlatego władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego postanowiły zamknąć obszar aż do odwołania.

O pogarszającej się sytuacji poinformowali zarządcy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a także ratownicy GOPR działający na tym obszarze. W ciągu ostatnich dni w górach spadło bardzo dużo śniegu i marznącego deszczu, który sprawił, że drogi oraz szlaki pokryły się kilkucentymetrową warstwą lodu.

Występujące w górach zjawisko nazwano nawet "szklanymi górami". Jest ono niebezpieczne dla turystów, dlatego też postanowiono zamknąć park narodowy do odwołania. Warto dodać, że w Bieszczadach obowiązuje też alarm o zagrożeniu lawinowym.

"Szklane góry" w Bieszczadach. Zamknięto cały park narodowy

Zima ostatnio daje się Polakom we znaki. Od kilkudziesięciu godzin niemal w całym kraju obficie pada śnieg. Przysypane są ulice, całe miasta, a w górach pojawia się coraz więcej alarmów przestrzegających przed lawinami.

Ratownicy GOPR, którzy urzędują w Bieszczadach, odradzają wychodzenie na szlaki. Jeden z nich w rozmowie z PAP podkreślił, że mamy tutaj do czynienia z niebezpiecznym zjawiskiem.

Mamy szklane góry. (...) Wszystko pokryte jest 5-centymetrową warstwą lodu. (...) Żeby poruszać się w górach, konieczne są raki  - powiedział Paweł Szopa, ratownik dyżury bieszczadzkiej grupy GOPR.

Przy okazji specjalista dodał, że to niejedyne zagrożenie, jakie czyha na śmiałków chcących w takim czasie pospacerować po malowniczych okolicach. Muszą liczyć się oni z zagrożeniem lawinowym i z tym, że gałęzie drzew mogą łamać się pod ciężarem lodu.

Sytuacja jest tak trudna, że władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego podjęły decyzję o zamknięciu tego terenu aż do odwołania. Turyści zostali o tym poinformowani za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W związku z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi, przede wszystkim oblodzeniem szlaków uniemożliwiającym wędrówkę, po konsultacji z ratownikami Grupy Bieszczadzkiej GOPR, zdecydowaliśmy o zamknięciu szlaków turystycznych w Bieszczadzkim Parku Narodowym do odwołania. O sytuacji pogodowej będziemy informować na bieżąco - czytamy w oświadczeniu.

Co o tym sądzicie? Zobaczcie, jak w tej chwili wyglądają szlaki w Bieszczadach.

Źródło: Bieszczadzki Park Narodowy, PAP