Zamknij

Niebezpieczny wulkan budzi się do życia? Kilkaset wstrząsów sejsmicznych na Wyspach Kanaryjskich

15.09.2021 10:32

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin w rejonie Wysp Kanaryjskich zarejestrowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych. Niektóre z nich osiągnęły magnitudę 4, a większość zanotowano w regionie La Palma. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest to sygnał coraz większej aktywności wulkanu Cumbre Vieja, który niebawem może wybuchnąć.

La Palma
fot. Shutterstock

W ostatnich dniach w rejonie Wysp Kanaryjskich zauważono znacznie zwiększoną aktywność sejsmiczną. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin nastąpiły tutaj wstrząsy sejsmiczne - specjaliści mówią, że pojawiło się ich kilkaset.

Co ciekawe, większość zanotowano w regionie El Paso, który znajduje się na wyspie La Palma. Wg ekspertów z Kanaryjskiego Instytutu Wulkanologii może mieć to związek z przebudzaniem się wulkanu Cumbre Vieja, który właśnie tutaj leży.

Niebezpieczny wulkan budzi się do życia? Kilkaset wstrząsów sejsmicznych na Wyspach Kanaryjskich

Na Wyspach Kanaryjskich w ostatnich dniach pojawiło się wiele wstrząsów sejsmicznych. Hiszpański Instytut Geograficzny oszacował, że część z nich osiągała magnitudę 4, a największą aktywność zarejestrowano na wyspie La Palma.

Najsilniejsze wstrząsy dotknęły gminę El Paso. Na szczęście do tej pory nie pojawiły się żadne informacje dotyczące poszkodowanych lub zniszczeń. Specjaliści nie mają jednak wątpliwości, że wzmożona aktywność w tym rejonie jest sygnałem, że budzi się do życia tutejszy wulkan - Cumbre Vieja.

Cumbre Vieja jest aktywnym, ale obecnie uśpionym wulkanicznym stożkiem na kanaryjskiej wyspie La Palma. Ma wysokość 1949 m n.p.m. i dwukrotnie wybuchał w XX wieku - 1 1949 i 1971 roku. Wygląda na to, że niebawem może dojść do kolejnej eksplozji.

Warto zwrócić uwagę na to, że również w Hiszpanii kontynentalnej zarejestrowano niedawno zwiększoną aktywność sejsmiczną. Pod koniec sierpnia w Andaluzji, na południu kraju, zauważono w ciągu kilku godzin ok. 50 wstrząsów. Jak podaje portal Onet, najsilniejszy miał siłę 4,9 w skali Richtera.

Źródło: TVN Meteo, Onet

loader