Zamknij

Niebezpieczny wulkan we Włoszech budzi się do życia. Od 130 lat pozostawał uśpiony

04.10.2021 10:47

Na włoskiej wyspie Vulcano zarejestrowano zwiększoną aktywność wulkaniczną. Znajdujący się tutaj system wulkanów w poprzednich dniach dawał wyraźne oznaki przebudzenia. Do ostatniej erupcji doszło tu 130 lat temu, ale specjaliści alarmują, że niebawem znów może do niej dojść. Burmistrz Wysp Liparyjskich wydał ostrzeżenia dla mieszkańców, które obejmują zakaz zbliżania się do kraterów.

Wulkan we Włoszech
fot. Shutterstock

Vulcano to wyspa wulkaniczna na Morzu Tyrreńskim, należąca do archipelagu Wysp Liparyjskich. Wchodzi w skład terytorium Włoch. Zajmuje powierzchnię 21 km², a zamieszkuje ją około 700 mieszkańców. Zbudowana jest z trzech nakładających się na siebie centrów wulkanicznych, spośród których La Fossa jest najbardziej aktywny.

Tutejsze wulkany od 130 lat pozostają uśpione, ale w ostatnim czasie zanotowano ich zwiększoną aktywność. Włoska Służba Ochrony Ludności wydała nawet w ostatnich dniach "bursztynowy alarm" dla mieszkańców, zwracając uwagę na większą emisję gazów wulkanicznych i na to, aby nie wspinać się na zbocza stożków.

Niebezpieczny wulkan we Włoszech budzi się do życia. Od 130 lat pozostawał uśpiony

Wulkany na włoskiej wyspie Vulcano leżącej na północ od Sycylii w ostatnim czasie budzą się do życia. Eksperci, którzy na bieżąco monitorują sytuację tutejszych stożków, podnieśli ostatnio alarm dla mieszkańców do koloru żółtego. Oznacza to tyle, że zaobserwowano zwiększoną intensywność niektórych czynników mogących wskazywać na to, że szykuje się erupcja.

Burmistrz Lipari Marco Giogianni spotkał się z ekspertami z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) oraz z przedstawicielami Służby Ochrony Ludności. Wszyscy zgodnie doszli do wniosku, że należy ostrzec tutejszą ludność, gdyż wulkan budzi się do życia. Wskazują na to zwiększona aktywność sejsmiczna, podniesiona temperatura gazów wydobywających się ze szczelin w pobliżu krateru oraz zwiększona ilość dwutlenku dwutlenek siarki i węgla w wyziewach wulkanicznych.

Władze wyspy wydały alarmy dla mieszkańców, w których jasno podkreślony został zakaz wspinania się na zbocza gór, a także ostrzeżenie przed toksycznymi gazami.

Znajdujący się na Vulcano system wulkaniczny ostatnio dał o sobie znać 130 lat temu - do wybuchu doszło w 1888 roku, ale trwał on aż do 1890 roku. Wówczas z jednego z tutejszych stożków wyrzucane były sporej wielkości bloki wulkaniczne, wypływała z nich lawa, a także emitowane były ogromne ilości popiołu i trujących gazów.

Źródło: The Local Italy/Twitter

loader