Zamknij

Niedźwiedzie podchodzą pod domy w poszukiwaniu pożywienia. TPN apeluje

28.09.2022 10:21

W ostatnim czasie niedźwiedzie dość często pojawiają się w okolicach osiedli mieszkaniowych w poszukiwaniu pożywienia. W związku z tym przyrodnicy z TPN postanowili zaapelować do mieszkańców pobliskich terenów.

Niedźwiedzie podchodzą pod domy w poszukiwaniu pożywienia. TPN apeluje
fot. HUBERT MATYS/REPORTER/EASTNEWS

Na przełomie lata i jesieni niedźwiedzie zwiększają swoją aktywność. Zaczynają wtedy gromadzić zapasy na zimę, przygotowując się do snu zimowego. Zwierzęta poszukują jedzenia jednak nie tylko na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale także poza tym obszarem. Dość często widywane są na przykład w okolicach osiedli mieszkaniowych. W związku z tym pracownicy TPN postanowili zaapelować do mieszkańców pobliskich miejscowości.

Zobacz także: MSZ wydało ostrzeżenie i odradza podróże. "Polska uznana za państwo nieprzyjazne"

Niedźwiedzie podchodzą pod domy w poszukiwaniu pożywienia. TPN apeluje

- To typowe, że niedźwiedzie o tej porze roku zwiększają aktywność, przygotowując się do zimy. Są widywane w miejscach przylegających do terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale nie tylko. Zbliżają się do ludzkich siedzib, szczególnie tam, gdzie jest dostępność pokarmu - np. drzewa owocowe, kompostowniki czy śmietniki - powiedział PAP wicedyrektor TPN i specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

Jednocześnie zaapelował do mieszkańców takich terenów o "usuwanie owoców leżących na ziemi, zabezpieczanie kompostowników oraz śmietników".

Niedźwiedzie, które zbyt blisko podchodzą do ludzkich osiedli, nierzadko odstraszane są za pomocą gumowych pocisków. Tego typu działanie przyrodnicy z TPN rozpoczęli już pod koniec sierpnia.

- Odstraszanie niedźwiedzi problemowych za pomocą kul gumowych jest jednym z wielu działań, które podejmujemy, a które przynoszą efekty i neutralizują sytuacje konfliktowe. W konsekwencji ratują niedźwiedzie przed trafieniem do ogrodów zoologicznych, śmiercią pod kołami samochodów czy uśpieniem. W projekcie ochrony niedźwiedzi, który realizujemy od lat, przede wszystkim założyliśmy sobie przeciwdziałanie przyczynom, a nie walczenie ze skutkami. Ważna jest profilaktyka - zabezpieczanie koszy na śmieci, elektryczne pastuchy wokół schronisk, akcje edukacyjne dla turystów i mieszkańców związane z niezaśmiecaniem i niedokarmianiem dzikich zwierząt - wyjaśnił Zięba.

Dodał też, że stosowane przez TPN sposoby w kwestii niedźwiedzi są konsultowane z innymi parkami, w których również dochodzi do sytuacji konfliktowych na linii człowiek - niedźwiedź. Podobne działania podejmowane są np. w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone.

Zobacz także: Wybrano najlepsze linie lotnicze na świecie. Jak w rankingu wypada LOT czy Ryanair?

Aby obserwować ruchy i zwyczaje niedźwiedzi niektórym zwierzętom zakładane są na szyję obroże telemetryczne. Obecnie pięć osobników w TPN posiada takie nadajniki. Specjaliści z Tatrzańskiego Parku Narodowego chcą założyć obroże kolejnym niedźwiedziom. Zięba zaznaczył jednak, że procedura odłowienia drapieżników jest trudna i skomplikowana.

Niedźwiedzie w Polsce

W Polsce niedźwiedzie brunatne objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady. Zwierzęta te żywią się przeważnie pokarmem roślinnym, m.in. leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale również padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

Szacuje się, że w Tatrach, po polskiej i słowackiej stronie oraz na przyległych terenach, żyje blisko 80 niedźwiedzi, a ich populacja systematycznie rośnie.

loader

RadioZET.pl/PAP(Szymon Bafia)