Zamknij

Kolejny kraj UE chce przywrócić restrykcje. Nowe zasady mają obowiązywać już na jesieni

04.08.2022 13:03
Kolejny kraj UE chce przywrócić restrykcje. Nowe zasady mają obowiązywać już na jesieni
fot. SHUTTERSTOCK

Kolejny kraj Unii Europejskiej, tym razem Niemcy, myślą o przywróceniu niektórych obostrzeń epidemicznych. Już na jesieni po raz kolejny może zacząć obowiązywać m.in. nakaz noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach oraz transporcie publicznym.

Niektóre kraje Unii Europejskiej przywróciły restrykcje epidemiczne lub planują to zrobić. Na początku lipca informowaliśmy, że Cypr zadecydował o ponownym wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Ma to związek z dużym wzrostem nowych zachorowań na COVID-19 na wyspie.

Z kolei niecały miesiąc później Portugalia przedłużyła stan alarmowy w kraju. Jednocześnie tamtejszy rząd ostrzegł, że obowiązujące wcześniej ograniczenia wprowadzone w ramach walki z koronawirusem mogą zostać przywrócone, jeśli sytuacja epidemiologiczna w Portugalii pogorszy się w okresie wakacyjnym. Okazuje się, że o ponownym nałożeniu restrykcji myślą też władze Niemiec.

Niemcy chcą przywrócić restrykcje. Nowe zasady mają obowiązywać już na jesieni

Tygodnik "Spiegel" poinformował, że niemieccy ministrowie zdrowia i sprawiedliwości, Karl Lauterbach i Marco Buschmann, uzgodnili projekt nowych regulacji dotyczących koronawirusa w ustawie o ochronie przed zakażeniami. Dokument, do którego dotarł portal wspomnianego tygodnia, przewiduje powrót części obostrzeń. 

Na jesieni ponownie ma zacząć obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych w publicznie dostępnych pomieszczeniach. Obowiązek zasłaniania nosa i ust ma dotyczyć również lokalnego transportu publicznego, pociągów dalekobieżnych oraz podróżny lotniczych. Z tej zasady zwolnione mają być dzieci poniżej szóstego roku życia oraz osoby, które nie mogą nosić maski ze względów medycznych.

Zobacz także: Zmiany na Lotnisku Chopina. "Z myślą o podróżnych, którzy cenią swój czas"

Co ciekawe, w projekcie zapisano również konkretny rodzaj maseczek, które trzeba będzie nosić - mają być dopuszczalne wyłącznie FFP2 lub podobne. Ponadto w szpitalach i placówkach opiekuńczych dodatkowo ma być wymagany test na obecność koronawirusa.

Nowe przepisy mają obowiązywać już na jesieni, a dokładniej od 1 października br. do 7 kwietnia 2023 roku.

Portal tygodnika "Spiegel" podał również, że jeśli sytuacja z infekcjami koronawirusem pogorszy się od października, maseczki będą obowiązkowe także w barach i restauracjach.

RadioZET.pl/PAP