Zamknij

Kolejny kraj UE chce przywrócić restrykcje. Nowe zasady mają obowiązywać już na jesieni

04.08.2022 13:03

Kolejny kraj Unii Europejskiej, tym razem Niemcy, myślą o przywróceniu niektórych obostrzeń epidemicznych. Już na jesieni po raz kolejny może zacząć obowiązywać m.in. nakaz noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach oraz transporcie publicznym.

Kolejny kraj UE chce przywrócić restrykcje. Nowe zasady mają obowiązywać już na jesieni
fot. SHUTTERSTOCK

Niektóre kraje Unii Europejskiej przywróciły restrykcje epidemiczne lub planują to zrobić. Na początku lipca informowaliśmy, że Cypr zadecydował o ponownym wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Ma to związek z dużym wzrostem nowych zachorowań na COVID-19 na wyspie.

Z kolei niecały miesiąc później Portugalia przedłużyła stan alarmowy w kraju. Jednocześnie tamtejszy rząd ostrzegł, że obowiązujące wcześniej ograniczenia wprowadzone w ramach walki z koronawirusem mogą zostać przywrócone, jeśli sytuacja epidemiologiczna w Portugalii pogorszy się w okresie wakacyjnym. Okazuje się, że o ponownym nałożeniu restrykcji myślą też władze Niemiec.

Niemcy chcą przywrócić restrykcje. Nowe zasady mają obowiązywać już na jesieni

Tygodnik "Spiegel" poinformował, że niemieccy ministrowie zdrowia i sprawiedliwości, Karl Lauterbach i Marco Buschmann, uzgodnili projekt nowych regulacji dotyczących koronawirusa w ustawie o ochronie przed zakażeniami. Dokument, do którego dotarł portal wspomnianego tygodnia, przewiduje powrót części obostrzeń. 

Na jesieni ponownie ma zacząć obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych w publicznie dostępnych pomieszczeniach. Obowiązek zasłaniania nosa i ust ma dotyczyć również lokalnego transportu publicznego, pociągów dalekobieżnych oraz podróżny lotniczych. Z tej zasady zwolnione mają być dzieci poniżej szóstego roku życia oraz osoby, które nie mogą nosić maski ze względów medycznych.

Zobacz także: Zmiany na Lotnisku Chopina. "Z myślą o podróżnych, którzy cenią swój czas"

Co ciekawe, w projekcie zapisano również konkretny rodzaj maseczek, które trzeba będzie nosić - mają być dopuszczalne wyłącznie FFP2 lub podobne. Ponadto w szpitalach i placówkach opiekuńczych dodatkowo ma być wymagany test na obecność koronawirusa.

Nowe przepisy mają obowiązywać już na jesieni, a dokładniej od 1 października br. do 7 kwietnia 2023 roku.

Portal tygodnika "Spiegel" podał również, że jeśli sytuacja z infekcjami koronawirusem pogorszy się od października, maseczki będą obowiązkowe także w barach i restauracjach.

loader

RadioZET.pl/PAP