Zamknij

Niezaszczepieni nie wyjdą z domu po 22. Sąsiad Polski mocno zaostrza restrykcje

22.11.2021 09:16
Bawaria, restrykcje
fot. CHRISTOF STACHE/AFP/East News

Władze Saksonii w Niemczech podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych, ostrzejszych środków walki z COVID-19. Od dzisiaj, 22 listopada, wiele miejsc będzie niedostępnych dla niezaszczepionych, a w powiatach o najwyższym wskaźniku zakażeń będzie obowiązywać godzina policyjna – zakaz opuszczania domów po godzinie 22. Saksonia to kolejny po Bawarii kraj związkowy, który zdecydował się na tak mocne zaostrzenie restrykcji. 

Pandemia koronawirusa nie ustaje, dlatego władze poszczególnych krajów i regionów decydują się na wprowadzanie nowych obostrzeń w ramach walki z kolejną falą COVID-19. W Saksonii w ciągu ostatniego tygodnia mocno wzrosła liczba nowych zakażeń koronawirusem (ponad 7 tys. nowych przypadków), dlatego podjęto decyzję o wprowadzeniu dużych ograniczeń w sferze publicznej. 

Nowe przepisy wchodzą w życie od 22 listopada i będą obowiązywać do 12 grudnia. "Wolność bez odpowiedzialności nazywa się egoizmem, (…) tu chodzi o solidarność. Nowe środki są absolutnie konieczne" – oświadczył premier Saksonii Michael Kretschmer.

Saksonia. Godzina policyjna w części powiatów

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami wszystkie obiekty kulturalne i rekreacyjne, biblioteki, bary, kluby i dyskoteki będą zamknięte. To samo dotyczy jarmarków bożonarodzeniowych, a także obiektów turystycznych i hotelarskich.

Obiekty gastronomiczne będą mogły pracować do godziny 20, a klientów będzie obowiązywać zasada 2G (wstęp dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców).

Zabroniona będzie organizacja imprez masowych, festiwali i targów, wycieczek autokarami oraz pociągami. Zamknięte będą szkoły tańca i ośrodki kształcenia dla dorosłych. Czynne pozostaną miejsca z zajęciami dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia. W miejscach pracy obowiązywać ma zasada 3G (wstęp dla zaszczepionych, ozdrowieńców i osób z negatywnym testem na COVID-19). 

Z ograniczeń wyłączona została część handlu detalicznego – sklepy z artykułami spożywczymi i pierwszej potrzeby, supermarkety, drogerie, apteki. W sklepach pozostałych branż oraz u fryzjera będzie obowiązywać zasada 2G. Kościoły i wspólnoty religijne będą działać zgodnie z zasadą 3G.

W powiatach o największej liczbie infekcji koronawirusem (powyżej tysiąca na 100 tysięcy mieszkańców) wprowadzona będzie godzina policyjna. Obecnie są cztery takie powiaty: Miśnia, Budziszyn, Lipsk i Szwajcaria Saksońska. Osoby niezaszczepione nie będą mogły opuszczać domów po godzinie 22. Ponadto ma zostać uchwalony zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Bawaria. Lockdown dla niezaszczepionych 

Przypomnijmy, że zaostrzenie restrykcji zapowiedziały już wcześniej władze Bawarii. Odwołane zostaną wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe w kraju związkowym. Wprowadzono także blokadę wszystkich powiatów, w których siedmiodniowy wskaźnik zachorowań na COVID-19 wynosi ponad 1 tys. na 100 tys. mieszkańców (obecnie dotyczy to 8 powiatów). W tych miejscach zamknięte zostaną bary, kluby i restauracje, a także obiekty kulturalne i sportowe.

Premier Markus Soeder wyjaśnił, że głównym elementem ich działania ma być lockdown dla niezaszczepionych. W całej Bawarii ma obowiązywać zasada "2G", która w Niemczech oznacza, że wstęp do restauracji i hoteli mają tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Planowane są również ograniczenia w kontaktach dla nieszczepionych – będą oni mogli spotkać się z maksymalnie pięcioma osobami z dwóch gospodarstw domowych.

Decyzje bawarskiego rządu mają być zatwierdzone przez regionalny parlament we wtorek, 23 listopada. Po zatwierdzeniu nowe przepisy będą obowiązywać do połowy grudnia. 

Źródło: PAP (Marzena Szulc), Deutsche Welle