Zamknij

Niesamowite odkrycie na plaży w Hiszpanii. Archeolodzy nie spodziewali się takiego widoku

25.05.2021 11:05
Andaluzja - plaża
fot. Shutterstock - zdj. ilustracyjne

Na hiszpańskiej plaży Caños de Meca w regionie Andaluzji odnaleziono kompleks dobrze zachowanych starożytnych łaźni rzymskich. Wcześniej odkryto tam również prehistoryczny grobowiec ze szczątkami kilku osób. Sarkofag może liczyć nawet 4 tys. lat. 

Zaskakującego odkrycia w hiszpańskiej Andaluzji dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Kadyksie (UCA). Władze uczelni poinformowały, że cały obiekt może zajmować ponad 10 tys. m2.

Hiszpania. Odnaleziono rzymskie łaźnie na plaży 

Naukowcom udało się na razie wykopać tylko dwa pomieszczenia. Odkryte łaźnie są pokryte piaskiem i mierzą ponad 4 metry wysokości. W miejscu wykopalisk znaleziono również ceramikę pochodzącą z XII i XIII wieku. 

Powierzchnię całego obiektu szacuje się na ponad 1 ha. Większość kompleksu jeszcze nie została zbadana. 

To nie pierwsze tego typu odkrycie w Andaluzji. W miejscu innego wykopaliska, na przylądku Trafalgar, odnaleziono siedem rzymskich basenów solnych używanych do konserwacji żywności.

Naukowcy trafili również na nienaruszony prehistoryczny grobowiec mający nawet 4 tys. lat. W środku znajdowały się szczątki kilku osób.

– To cudowne. Te odkrycia pokazują, że region był niezwykle atrakcyjny dla wszystkich cywilizacji, które obdarzyły nas niesamowitą historią – przyznała minister kultury Andaluzji, Patricia del Pozo.

Źródło: CNN, National Geographic