Zamknij

Niespodziewany wybuch epidemii COVID-19 na Antarktydzie. Stacja badawcza zawiesza prace

08.11.2022 14:50

Stacja badawcza McMurdo, najliczniejsza na Antarktydzie, zmuszona została do zawieszenia prac. Decyzja ta została podyktowana największym dotąd wybuchem epidemii COVID-19 na kontynencie.

Niespodziewany wybuch epidemii COVID-19 na Antarktydzie. Stacja badawcza zawiesza prace
fot. Shutterstock

O sytuacji na Antarktydzie poinformował we wtorek brytyjski dziennik "The Guardian" za amerykańską Krajową Fundacją ds. Nauki (NSF). Przez wzrost zakażeń koronawirusem prace w stacji badawczej McMurdo, najliczniejszej na kontynencie, zostały zawieszone.

Zobacz także: "Pływający" pociąg w Tajlandii. Ta atrakcja przyciąga tłumy [WIDEO]

Niespodziewany wybuch epidemii COVID-19 na Antarktydzie

Krajowa Fundacja ds. Nauki podała, że odnotowano 98 pozytywnych testów na COVID-19 - zakażonych zostało zatem ok. 10 proc. z 993 pracowników stacji. Większość zarażonego personelu ma łagodne objawy i izoluje się w swoich pokojach. Fundacja wzywa wszystkich pracowników stacji McMurdo do noszenia masek KN95 przez cały czas.

Osoby, które mają pozytywny wynik testu na koronawirusa, zobowiązane są do odbycia 5-dniowej kwarantanny. Później muszą nosić maseczki ochronne przez dodatkowe pięć dni. Do pracy będą mogły wrócić po otrzymaniu dwóch negatywnych testów.

NSF oświadczyła, że w związku z obecną sytuacją "dąży do zmniejszenia liczby pracowników placówki, aby powstrzymać przenoszenie wirusa". Dlatego zadecydowano o wstrzymaniu podróży na kontynent przed kolejne dwa tygodnie. Po upływie tego czasu fundacja zamierza ponownie ocenić sytuację. Jak podaje agencja, tymczasowy zakaz nie dotyczy podróży niezbędnych ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa.

Do wybuchu epidemii doszło w momencie, gdy stacje przygotowują się do letniego sezonu badań polowych. Na Antarktydę przylatuje zwykle o tej porze roku wielu naukowców na okres dwóch do trzech miesięcy. Nie wiadomo jeszcze, jaki wpływ na projekty badawcze będzie miała przerwa w podróżowaniu na kontynent.

Na McMurdo prowadzone są badania m.in. w zakresie astrofizyki, biologii, geologii czy systemów oceanicznych.

Zobacz także: Powstaje nowy największy samolot świata. Będzie miał części zniszczonego przez Rosjan Antonowa

loader

RadioZET.pl/PAP/theguardian.com/wsj.com/nbcnews.com