Zamknij

Norwegia zaostrza przepisy wjazdowe. Podróżni muszą poddać się testowi na koronawirusa

03.12.2021 14:02
Norwegia zaostrza przepisy wjazdowe. Podróżni muszą poddać się testowi na koronawirusa
fot. SHUTTERSTOCK

Norwegia to kolejny kraj, który zaostrza przepisy wjazdowe. Od piątku każdy turysta, który przekroczy granicę, zobowiązany jest do poddania się testowi na obecność koronawirusa. Sprawdzamy szczegóły nowych restrykcji.

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy, że Norwegia wprowadza obostrzenia. Od 26 listopada każdy turysta przed przyjazdem do kraju zobowiązany jest do zarejestrowania się na specjalnej stronie entrynorway.com. Teraz natomiast rząd poszedł o krok dalej i ogłosił kolejne restrykcje wjazdowe. Nowe przepisy są odpowiedzią na rosnącą liczbę zakażeń COVID-19 oraz pojawienie się nowego wariantu koronawirusa.

Norwegia zaostrza przepisy wjazdowe. Co się zmieni?

Nowe restrykcje w Norwegii zaczęły obowiązywać w piątek 3 grudnia w południe. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami, turyści muszą poddać się testowi na obecność koronawirusa na granicy (na przykład na lotnisku lub przy lądowym przejściu granicznym) bądź wykonać badanie w ciągu 24 godzin po przybyciu. Obowiązek ten dotyczy wszystkich podróżnych, także tych zaszczepionych przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńców. 

Zobacz także:  Stan klęski żywiołowej w Portugalii potrwa kilka miesięcy. Podano wstępną datę złagodzenia restrykcji 

Ponadto rząd zaapelował także o zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych oraz w środkach transportu i zalecił limity zgromadzeń.

Wstępnie nowe restrykcje mają obowiązywać przez dwa tygodnie. Możliwe jednak, że jeżeli sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie, zostaną przedłużone. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że reakcja władz wielu krajów na wariant Omikron jest "nieracjonalna". Wyjaśnił, iż tak pośpieszne nakładanie ograniczeń w podróżach "nie ma oparcia w ustaleniach naukowych, ani nie jest skuteczne".

W Norwegii w ciągu doby potwierdza się ostatnio ponad 4 tys. przypadków COVID-19, najwięcej od początku pandemii. Jeszcze w październiku rejestrowano dziennie 300-400 zakażeń.

Nowy wariant koronawirusa został wykryty 11 listopada w Botswanie. Niewiele później odnotowano pierwszy przypadek zakażenia Omikronem w Europie - został potwierdzony przez belgijskie władze. Zakażenia nim zidentyfikowano również m.in. we Włoszech, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii czy na Islandii.

Zobacz także:  To najbardziej restrykcyjne zasady dla podróżujących. Nawet 56 dni kwarantanny po przylocie

RadioZET.pl/PAP