Zamknij

Norwegia złagodziła restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla niezaszczepionych

27.01.2022 11:53
Norwegia
fot. SHUTTERSTOCK

W środę rząd Norwegii zmienił zasady wjazdu dla podróżujących. Osoby niezaszczepione przeciwko koronawirusowi nie muszą już poddawać się 10-dniowej kwarantannie po przyjeździe. Sprawdzamy, jakie obecnie warunki trzeba spełnić, żeby wjechać do kraju.

Od kilkunastu dni w Norwegii notowany jest wzrost zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby liczba pozytywnych testów wyniosła 24 677. Mimo to tamtejszy rząd postanowił złagodzić restrykcje wjazdowe dla niezaszczepionych turystów. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać w środę 26 stycznia.

Zobacz także: W Austrii padł rekord zakażeń koronawirusem. Rząd mimo to znosi obostrzenia dla niezaszczepionych

Norwegia zmieniła zasady wjazdu dla niezaszczepionych

Od środy wszystkie osoby, które nie posiadają ważnego certyfikatu covidowego, nie muszą poddawać się 10-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Norwegii. 

Według minister zdrowia Ingvild Kjerkol "odsetek niezaszczepionych osób, które zachorowały na COVID-19 po przekroczeniu granicy jest na tyle niski, że należy znieść kwarantannę wjazdową".

Decyzja przyczyni się do szybszego otwarcia społeczeństwa i będzie mieć pozytywne skutki społeczno-gospodarcze - podkreśliła Kjerkol.

W Norwegii wielu przedsiębiorców skarżyło się, że długa kwarantanna zniechęca zagranicznych pracowników do przyjazdu lub powoduje przestoje. Branża budowlana, stoczniowa oraz transportowa (kierowcy) uzależniona jest od napływowej siły roboczej.

Nadal osoby niezaszczepione powyżej 18. roku życia zobowiązane są do okazania negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa na granicy. Badaniu muszą poddać się na 24 godziny przed wjazdem do Norwegii. Honorowany jest zarówno test PCR, jak i antygenowy. 

Norwegia - aktualne zasady wjazdu do kraju

Wszyscy podróżujący, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie, muszą wykonać test antygenowy na koronawirusa na przejściu granicznym w Norwegii. Na informację o wyniku trzeba czekać w punkcie testowania - zazwyczaj trwa to około 20 minut. Jeśli na przejściu granicznym nie ma stacji testującej, należy poddać się badaniu w innym punkcie lub wykonać samodzielnie tzw. test kasetkowy - turyści mają na to maksymalnie 24 godziny, licząc od momentu wjazdu do kraju.

Dodatkowo wszyscy podróżni powyżej 16. roku życia muszą zarejestrować swój pobyt na specjalnej stronie internetowej. Można tego dokonać już 72 godziny przed planowanym wyjazdem do Norwegii.

Zobacz także: Podróże między krajami Unii Europejskiej będą łatwiejsze. Jest porozumienie ws. luzowanie obostrzeń

Once Upon a Time on Ice Floe
13 Zobacz galerię
fot. Creodias/Adam Wasilewski

RadioZET.pl/PAP(Daniel Zyśk)/gov.pl