Zamknij

Nowa Huta – 7 ciekawych miejsc i atrakcji, które musisz odwiedzić w dzielnicy Krakowa

27.07.2021
Aktualizacja: 27.07.2021 13:28

Nowa Huta była niegdyś samodzielnym miastem, dziś należy do dzielnic Krakowa. Poznaj najważniejsze miejsca i atrakcje turystyczne Nowej Huty

Nowa Huta – 7 ciekawych miejsc i atrakcji, które musisz odwiedzić w dzielnicy Krakowa
fot. Shutterstock

Nowa Huta – niegdyś samodzielne miasto, dziś dzielnica Krakowa – powstała w latach 50. XX wieku. Najciekawszy i pełna realizacja planów architektów socrealizmu. Unikalny układ urbanistyczny Nowej Huta została wpisana do rejestru zabytków Krakowa. Trwają starania o Nową Hutę wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nowa Huta - atrakcje turystyczne

Plac Centralny

Plac Centralny to idealne miejsce do rozpoczęcia wycieczki po niegdyś samodzielnym Mieście Nowa Huta, bowiem jest to serce tego miejsca. Stojąc pośrodku Placu Centralnego można z łatwością zauważyć, że dzielnica jest bardzo zorganizowane i wszystko, co zostało zbudowane we wcześniejszych latach służy mieszkańcom po dzień dzisiejszy. Plac Centralny niegdyś Plac Józefa Stalina ma swoją socrealistyczną architekturę wplata elementy barokowe. Będąc na Placu Centralnym warto również zahaczyć o fragment osiedla Centrum C i miejsce w którym stał niegdyś pomnik Lenina.

Przeczytaj także: S

Kopiec Wandy

Nowa Huta to w pewnym sensie najstarsza część Krakowa. Mimo faktu, że budowę rozpoczęto dopiero w 1949 r., badania wykazały, że istniała tam ciągła osada co najmniej już 5000 lat p.n.e., natomiast obszar obecnego Starego Miasto był zamieszkany dopiero w VIII wieku naszej ery. Pamiątką z czasów starożytnych okazał się znajdujący się kopiec przy ogrodzeniu zakładu (przy skrzyżowaniu Ujastek i T. Ptaszyckiego). Nazywany jest Kopcem Wandy – córki założyciela miasta Kraka. Według legendy popełniła samobójstwo skacząc do Wisły, aby nie dopuścić do przejęcia kontroli nad Polską przez Niemców, stając się symbolem poświęcenia dla ojczyzny. Obecnie Kopiec Wandy oznaczony jest niewielkim pomnikiem wzniesionym w XIX wieku, wg projektu wybitnego polskiego malarza Jana Matejki który mieszkał w pobliskim dworku w Krzesławicach.

Dwór Jana Matejki i kościół św. Jana Chrzciciela

Dwór Jana Matejki jest obecnie własnością Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Budynek nisko kondygnacyjny z dobudówką, jest historyczną pracownią wybitnego Jana Matejki. Dwór jest otwarty dla zwiedzających. W pięciu dużych pomieszczeniach znajdują się meble, obrazy i przedmioty codziennego użytku z XVIII i XIX wieku związane z wybitnymi mieszkańcami dworu, wśród których był Hugo Kołłątaj – słynny działacz polityczny, współzałożyciel Konstytucji 3 Maja. W 1778 roku. Hugo Kołłątaj wydzierżawił dwór Akademii Krakowskiej, której był rektorem. 1876 roku kupił go najwybitniejszy malarz XIX wieku – Jan Matejko. Podczas zwiedzania Dworu Jana Matejki w Nowej Hucie możesz obejrzeć słynną Galerię Portretów Królów Polskich, i Śpiewy Historyczne autorstwa Niemcewicza. Miejsce otoczone jest malowniczym parkiem połączonym z terenem rekreacyjnym Nowej Huty. W pobliżu dworu znajduję się kościół św. Jana Chrzciciela Było to zastępcze rozwiązanie, gdyż ówczesne władze nie chciały się zgodzić na budowę nowego kościoła na terenie Nowej Huty. 

Aleja Róż

Aleja Róż, to miejsce na mapie Nowej Huty poświęcone Leninowi. To właśnie tutaj spacerował dumnie z władczą miną. Wszystkie uroczystości jakie sobie wyobrazić możecie powiązane z czasami PRL-u odbywały się właśnie tutaj pod pomnikiem. W tym roku rozpocznie się realizacja projektu 'Aleja Róż na nowo'.

Zalew Nowohucki

Zalew Nowohucki, to sztuczny zbiornik wodny utworzony na rzece Dłubni. Przygotowany z myślą o terenie rekreacyjnym dla mieszkańców Nowej Huty. Teren oddano do użytku w 1956 roku. Przez lata służył mieszkańcom jako miejsce do organizacji licznych imprez i wydarzeń, jednak później teren ten popadł w zapomnienie, lecz od kilkunastu lat trwa jego odnowa. Choć to nowość bo dopiero od zeszłego roku organizowane są spływy kajakowe rzeką Dłubnią to warto skorzystać z tej wyjątkowej przygody – poznać Nową Hutę z kajaka to odkryć jej wyjątkowe dzikie oblicze.

Bar Mleczny

Ludzi tworzących i budujących nowe „lepsze” życie świata komunizmu należało wyżywić. W Nowej Hucie służyły do tego otwarte w kilku miejscach bary mleczne. Jeżeli masz ochotę, zobaczyć miejsca w których duch minionych czasów wciąż jest żywy przejdź się do barów mlecznych. Zarówno wyposażenie wnętrz praktycznie nie remontowanych od czasów komuny jak i klientela są wciąż prawdziwie komunistyczne. W niektórych miejscach zobaczycie jadłospisy wypisane ręcznie na kartkach wydrukowanych jeszcze w latach 80-tych ubiegłego stulecia.

Muzeum PRL - u

We wszechobecnej socrealistycznej architekturze dawnego Kina Światowid dziś mieści się Muzeum PRL-u. To również dobre miejsce do zakończenia i podsumowania swojej przygody w dzielnicy Krakowa – Nowej Hucie. Muzeum PRL-u oferuje ciekawe wystawy i liczne atrakcje, wydarzenia i prezentacje powodują, że to miejsce jest jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w tej okolicy.