Zamknij

Jeden z najdłużej zamkniętych krajów całkowicie otwiera się na turystów. Zmiany już w te wakacje

16.05.2022 12:53

Nowa Zelandia ogłosiła całkowite otwarcie granic dla międzynarodowych turystów. Premier Jacinda Ardern przekazała, że ich kraj jest gotowy na przyjęcie podróżujących z całego świata. Nowe przepisy wjazdowe mają wejść w życie 31 lipca. 

Nowa Zelandia
fot. Shutterstock

Nowa Zelandia pozostawała jednym z najdłużej zamkniętych z powodu pandemii Covid-19 krajów na świecie. Już 19 marca 2020 rząd podjął decyzję o zamknięciu granic dla wszystkich podróżnych z wyjątkiem obywateli nowozelandzkich i stałych rezydentów. To oznaczało, że zagraniczni turyści nie mieli możliwości wjazdu. 

W lutym tego roku Nowa Zelandia ogłosiła plan stopniowego otwierania się na zagranicznych gości. Cały proces miał trwać bardzo długo. Okazuje się jednak, że już w wakacje władze chcą przyjmować podróżnych wszystkich kategorii, w tym także turystów.

Nowa Zelandia od 31 lipca wpuści zagranicznych turystów

Jacinda Ardern ogłosiła, że 31 lipca od godziny 23.59 lokalnego czasu Nowa Zelandia całkowicie otworzy się na międzynarodowych gości. To dwa miesiące wcześniej, niż zakładano na początku tego roku – pierwotnie państwo to miało poluzować przepisy wjazdowe dla zagranicznych podróżnych dopiero w październiku.

Premier Nowej Zelandii wyjaśniła, że takie zmiany pomogą sprowadzić potrzebnych pracowników z zagranicy, otworzyć turystykę i zapewnić bezpieczniejsze warunki imigracyjne. „Opieramy się na naszym sprawdzonym planie zabezpieczenia ekonomicznej przyszłości kraju” – powiedziała Jacinda Ardern.

Jak czytamy na rządowych stronach Nowej Zelandii, pod koniec lipca będzie można aplikować po wizy we wszystkich kategoriach, niezależnie od celu podróży czy miejsca jej rozpoczęcia.

Przed wjazdem trzeba będzie jednak spełnić kilka warunków – okazać świadectwo potwierdzające pełne zaszczepienie przeciwko Covid-19 oraz negatywny wynik testu PCR, wykonany tuż przed wejściem na pokład samolotu. Obowiązek ten nie dotyczy jednak osób poniżej 16 roku życia.

Nowa Zelandia nie jest jedynym krajem, który po długim okresie zamknięcia otwiera się na międzynarodowych gości. O podobnych planach poinformowała niedawno Japonia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez tamtejsze władze w maju do Kraju Kwitnącej Wiśni będą mogli wjechać cudzoziemcy, ale tylko ci podróżujący w małych zorganizowanych grupach z ustalonym planem wycieczki. Na tym jednak nie koniec wymogów. Do Japonii będą mogli wjechać wyłącznie turyści zaszczepieni przeciwko Covid-19 i to trzykrotnie. W przypadku Japonii jest to rodzaj eksperymentu mający na celu sprawdzenie, czy złagodzenie przepisów wjazdowych nie spowoduje nagłego wzrostu zakażeń.

Źródło: CNN Travel, Fly4free

loader