Zamknij

Nowe wytyczne ULC. Połowa pustych miejsc w samolocie i regularna dezynfekcja maszyn

Nina Czochara
02.06.2020 17:07

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował kolejne wytyczne dla linii lotniczych oraz pasażerów samolotu. Zgodnie z nowymi zasadami bezpieczeństwa, rejsy pasażerskie są dopuszczalne pod warunkiem m.in. dezynfekcji samolotu, zapewnienia dla podróżujących płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie oraz lotów z maksymalnie 50-procentowym obłożeniem.

Skrzydło samolotu
fot. Pixabay

Jak informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), chodzi o nowe przepisy opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jako Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Regularna dezynfekcja i czyszczenie samolotu

ULC podaje, że zgodnie z nowymi przepisami działalność związana z lotniczym przewozem pasażerskim jest dopuszczalna pod warunkiem:

  • zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie samolotu;
  • czyszczenia powierzchni statku powietrznego, z którymi pasażer miał styczność – po każdym odcinku lotu z pasażerami;
  • dezynfekcji samolotu raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami, po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną.

Zobacz także

Połowa pustych miejsc w samolocie i karty lokalizacji

Kolejnym warunkiem jest przekazanie pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski.

"Zakazuje się przemieszczania statkiem powietrznym pasażera, którego temperatura ciała jest równa albo przekracza 38 st., który nie złożył podczas odprawy oświadczenia o stanie zdrowia według wzoru udostępnionego przez przewoźnika lotniczego i który nie przestrzega obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki" – czytamy na stronie ULC.

Nowe rozporządzenie określa zasady przewozu pasażerów. Zgodnie z nim, "można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego". Chodzi więc o maksymalnie 50-procentowe obłożenie samolotu.

Ponadto, rozporządzenie nakłada obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w samolotach - obowiązek nie dotyczy personelu lotniczego przebywającego w kabinie pilota.

Zakaz lotów międzynarodowych

ULC przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, do 6 czerwca br. obowiązuje zakaz w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych.

"Zakaz w ruchu lotniczym dotyczy wykonywania lądowania cywilnych statków powietrznych na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących międzynarodowe loty przewożące pasażerów z wyjątkiem: lotów cargo, lotów bez ładunku i bez pasażerów, lotów o statusie HOSP, HUM, STATE, HEAD, innych lotów wykonywanych w celu ratowania życia lub zdrowia ludzkiego (np. na hasło RATOWNIK), lotów w celu ochrony porządku publicznego (np. na hasło GARDA), lotów do Rzeczypospolitej Polskiej statkami powietrznymi wyczarterowanymi na zlecenie organizatorów turystyki lub podmiotu działającego na ich zlecenie przed dniem 15 marca 2020, lotów na zlecenie Prezesa Rady Ministrów lub na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej, statkami powietrznymi posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich" - czytamy.

ZOBACZ TAKŻE:

• Wakacje 2020. Które kraje otworzą granice? Te kierunki szykują się do sezonu

• Kolejki na plażę, maseczki i zalecane parawany. Tak będą wyglądać wczasy nad Bałtykiem?

___

RadiZET.pl/PAP/NC