Zamknij

Odwołano niektóre loty z i do Warszawy. Powodem strajk w Niemczech

27.07.2022 12:57
Odwołano niektóre loty z i do Warszawy. Powodem strajk w Niemczech
fot. Polska Press/East News

Z powodu strajku personelu obsługi naziemnej niemieckich linii lotniczych Lufthansa, w środę odwołano 11 rejsów z i do Warszawy. Utrudnienia dotknęły zarówno pasażerów przewoźnika z Niemiec, jak i klientów PLL LOT.

W środę nad ranem 27 lipca rozpoczął się zapowiadany strajk personelu obsługi naziemnej niemiecki linii lotniczych Lufthansa, który ma zakończyć się w czwartek o godzinie 6.00. W efekcie odwołano ponad 1000 rejsów, co jeszcze bardziej pogorszyło i tak trudną już sytuację na europejskim niebie. Szacuje się, że utrudnienia wynikające z protestu dotkną ok. 130 tys. podróżnych, w tym pasażerów Lufthansy i PLL LOT.

Zobacz także: Mężczyzna próbował włamać się do kokpitu dreamlinera w trakcie lotu do LA. Samolot musiał awaryjnie lądować 

Odwołano niektóre loty z i do Warszawy. Powodem strajk w Niemczech

Z powodu strajku w niemieckich portach lotniczych we Frankfurcie i Monachium, w środę odwołano niektóre rejsy na trasie Warszawa - Niemcy. 

W związku ze strajkiem w Niemczech dziś odwołanych zostało 11 rotacji - siedem odlotów i sześć przylotów Lufthansy oraz cztery odloty i cztery przyloty PLL LOT - przekazała PAP rzeczniczka Lotniska Chopina Anna Dermont.

Dodała, że pełna informacja dotycząca odwołanych rejsów przekazywania jest pasażerom przez przewoźników. Rzecznika warszawskiego lotniska zapewniła też, że ruch w porcie odbywa się płynnie. "Większość rejsów odlatuje i przylatuje o czasie" - powiedziała.

Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski przekazał PAP, że narodowy przewoźnik odwołał z Warszawy dwie rotacje do Monachium oraz dwie do Frankfurtu.

Strajk pracowników linii Lufthansa zainicjowany został przez związek zawodowy Ver.di. Głównym postulatem uczestników protestu jest podwyżka płac. Domagają się oni podniesienia wynagrodzeń o 9,5 proc. lub o co najmniej 350 euro dla ok. 20 tys. pracowników. Swoje żądania argumentują wysoką inflacją (w Niemczech osiągnęła ona pułap 8,2 proc.) oraz przeciążeniem personelu, którego ominęła fala zwolnień przeprowadzonych przez linie podczas pandemii koronawirusa. Ofertę złożoną wcześniej przez Lufthansę w sprawie podwyżek Ver.di odrzucił, twierdząc, że jest niewystarczająca.

Związkowcy i przewoźnik przeprowadzili do tej pory dwie rundy negocjacji płacowych. Trzecia jest zaplanowana na 3 oraz 4 sierpnia.

Zobacz także: Turyści mieli lecieć z Holandii do Turcji, ale odwołali im lot. Już dwie doby czekają na lotnisku

RadioZET.pl/PAP(Aneta Oksiuta)