Zamknij

Ogromne pożary w Portugalii. Zamknięte drogi, utrudniony ruch między turystycznymi Algarve i Lizboną

26.07.2022 12:21

Portugalia od początku lipca zmaga się z upałami i ogromną suszą, które sprzyjają wybuchom pożarów. Żywioł dotarł w poniedziałek na południe kraju, utrudniając przemieszczanie się pomiędzy turystycznym Algarve a stolicą kraju, Lizboną. Mieszkańcy i turyści muszą zachować szczególną ostrożność. 

Portugalia, pożary
fot. PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP/East News

Rok 2022 jest szczególnie niebezpieczny pod względem pożarów, do których przyczyniają się susza i rekordowa fala upałów w południowej i zachodniej Europie. Niebezpieczny ogień pojawił się w kilku europejskich krajach, zagrażając mieszkańcom i zakłócając wakacje turystom. 

Niebezpieczne warunki pogodowe panują między innymi w Portugalii, która zmaga się z "najpoważniejszą suszą w tym stuleciu". Taka aura sprzyja niestety wybuchom pożarów, które stanowią ogromne niebezpieczeństwo.

Ogromne pożary w Portugalii i zablokowane drogi

Jak podała portugalska policja, w poniedziałek wieczorem (25 lipca) z powodu kilku pożarów nieprzejezdna stała się autostrada A2, biegnąca do stolicy z Algarve, a także dwie trasy szybkiego ruchu w południowej Portugalii.

Największy żywioł szaleje w okolicach miasta Silves, gdzie blisko 600 strażaków wspieranych jest przez około 200 wozów gaśniczych. Z powodu ciemności śmigłowce i samoloty gaśnicze przerwały gaszenie ognia z powodów bezpieczeństwa.Przed wieczorem służby przeprowadziły ewakuację kilku wsi usytuowanych w rejonie rozprzestrzeniającego się żywiołu.

Według portugalskiej obrony cywilnej dużym problemem w walce z pożarem w rejonie Silves jest wysuszenie terenu oraz wysokie temperatury, które w ciągu dnia sięgały blisko 40 st. C.

Obrona Cywilna Portugalii szacuje, że w lipcu w ponad 1700 pożarach spłonęło łącznie około 45 tysięcy hektarów lasów i łąk. Niebezpieczny żywioł doprowadził do śmierci trzech osób oraz zranienia 221. 

Portugalia zmaga się "z najpoważniejszą suszą w tym stuleciu"

Z danych Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) opublikowanych pod koniec minionego tygodnia wynika, że z powodu ostatniej fali upałów, która nawiedziła między innymi Portugalię, 99 procent terytorium kraju jest dotknięte poważną lub ekstremalną suszą . Najbardziej doświadczonymi przez niedobory wody regionami jest położone na południu Algarve oraz usytuowane w centrum Alentejo.

– Jest to najpoważniejsza susza w tym stuleciu i wymaga oszczędzania wody przez wszystkich Portugalczyków – rodziny, sektor turystyczny, rolników i przemysł – powiedział minister środowiska Duarte Cordeiro. Dodał, że sierpień będzie również bardzo gorącym miesiącem w całym kraju, ale woda do spożycia nie będzie racjonowana.

IPMA przekazał, że w pierwszych 17 dniach lipca maksymalne temperatury w Portugalii wyniosły średnio 33,9 stopnia Celsjusza, czyli o 5,2 stopnia więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Źródło: PAP (Marcin Zatyka), TVN Meteo

loader