Oceń
Rok 2022 jest szczególnie niebezpieczny pod względem pożarów, do których przyczyniają się susza i rekordowa fala upałów w południowej i zachodniej Europie. Niebezpieczny ogień pojawił się w kilku europejskich krajach, zagrażając mieszkańcom i zakłócając wakacje turystom.
Niebezpieczne warunki pogodowe panują między innymi w Portugalii, która zmaga się z "najpoważniejszą suszą w tym stuleciu". Taka aura sprzyja niestety wybuchom pożarów, które stanowią ogromne niebezpieczeństwo.
Ogromne pożary w Portugalii i zablokowane drogi
Jak podała portugalska policja, w poniedziałek wieczorem (25 lipca) z powodu kilku pożarów nieprzejezdna stała się autostrada A2, biegnąca do stolicy z Algarve, a także dwie trasy szybkiego ruchu w południowej Portugalii.
Największy żywioł szaleje w okolicach miasta Silves, gdzie blisko 600 strażaków wspieranych jest przez około 200 wozów gaśniczych. Z powodu ciemności śmigłowce i samoloty gaśnicze przerwały gaszenie ognia z powodów bezpieczeństwa.Przed wieczorem służby przeprowadziły ewakuację kilku wsi usytuowanych w rejonie rozprzestrzeniającego się żywiołu.
Według portugalskiej obrony cywilnej dużym problemem w walce z pożarem w rejonie Silves jest wysuszenie terenu oraz wysokie temperatury, które w ciągu dnia sięgały blisko 40 st. C.
Obrona Cywilna Portugalii szacuje, że w lipcu w ponad 1700 pożarach spłonęło łącznie około 45 tysięcy hektarów lasów i łąk. Niebezpieczny żywioł doprowadził do śmierci trzech osób oraz zranienia 221.
Portugalia zmaga się "z najpoważniejszą suszą w tym stuleciu"
Z danych Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) opublikowanych pod koniec minionego tygodnia wynika, że z powodu ostatniej fali upałów, która nawiedziła między innymi Portugalię, 99 procent terytorium kraju jest dotknięte poważną lub ekstremalną suszą . Najbardziej doświadczonymi przez niedobory wody regionami jest położone na południu Algarve oraz usytuowane w centrum Alentejo.
– Jest to najpoważniejsza susza w tym stuleciu i wymaga oszczędzania wody przez wszystkich Portugalczyków – rodziny, sektor turystyczny, rolników i przemysł – powiedział minister środowiska Duarte Cordeiro. Dodał, że sierpień będzie również bardzo gorącym miesiącem w całym kraju, ale woda do spożycia nie będzie racjonowana.
IPMA przekazał, że w pierwszych 17 dniach lipca maksymalne temperatury w Portugalii wyniosły średnio 33,9 stopnia Celsjusza, czyli o 5,2 stopnia więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Źródło: PAP (Marcin Zatyka), TVN Meteo
Oceń artykuł