Zamknij

Ojcowski Park Narodowy: zwiedzanie najmniejszego parku narodowego w Polsce

Nina Czochara
20.02.2020 15:38

Ojcowski Park Narodowy, choć jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, może pochwalić się niezwykłym bogactwem przyrodniczym i kulturowym. Zadziwia ciekawymi formacjami skalnymi, jaskiniami oraz urokliwą doliną Prądnika z ruinami zamków w Ojcowie i Pieskowej Skale. Odkrywamy największe atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zamek w Pieskowej Skale
fot. Shutterstock

Ojcowski Park Narodowy znajduje się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w województwie małopolskim. Położony jest niecałe 20 km od Krakowa i stanowi jedną z największych atrakcji regionu. Zajmując powierzchnię 21,46 km2, uznawany jest za najmniejszy park narodowy w Polsce.

Ojcowski Park Narodowy obejmuje część Doliny Sąspowskiej oraz środkową część Doliny Prądnika, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na obszarze całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z czego jeszcze słynie Ojcowski Park i jakie atrakcje oferuje? Podpowiadamy.

Zamek Pieskowa Skała

Ten charakterystyczny zamek, niejako zawieszony na skale, nazywany jest czasem perłą architektury renesansowej. Forteca stanowi najchętniej odwiedzany i fotografowany zabytek w  Ojcowskim Parku Narodowym. W miejscu tym kręcono wiele scen do kultowych seriali, w tym „Janosika”, „Stawki większej niż życie” czy „Podróży za jeden uśmiech”.

Zamek w Pieskowej Skale
fot. Flickr

U podnóża wzgórza, na którym wznosi się zamek, znajduje się kompleks pięciu stawów przepływowych założony w XVI wieku.

ZOBACZ TAKŻE: Parki narodowe w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Maczuga Herkulesa: symbol parku

Tuż przed zamkiem w Pieskowej Skale wyróżnia się maczuga Herkulesa – wapienna skała wznosząca się na wysokość 25 metrów.  Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Na szczycie maczugi znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający jej zdobycie w 1933. 

Ojcowski-Park-Narodowy -
fot.

Według legendy maczuga znalazła się w dolinie Prądnika za sprawą diabła. Miała to być jedna z trzech prac wykonanych na rozkaz czarnoksiężnika Twardowskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze zamki w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Zamek w Ojcowie

Twierdza, wznosząca się na Górze Zamkowej, została zbudowana przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku.  Burzliwa historia sprawiła, że obecnie z zamku zachowały się jedynie ruiny. Obecnie do zwiedzania pozostała baszta (z bramą). Z murów fortecy roztaczają się niesamowite widoki na dolinę Prądnika. 

Tradycja głosi, że nazwa warowni została nadana przez samego króla, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka, który w okolicznych jaskiniach znajdował schronienie.

Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym

Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Grota Łokietka. Ma łącznie 320 metrów długości i znajduje się w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry. To tutaj według legendy przez sześć tygodni skrywał się przebywający na wygnaniu Władysław Łokietek. Życie miał mu rzekomo uratować pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd osoby go poszukujące. Dla zwiedzających udostępniono część jaskini o długości 270 metrów – trasa obejmuje salę Rycerską oraz Sypialnianą. Według tradycji dotknięcie „królewskiego loża” w komnacie zwanej Sypialnią ma podobno moc spełniania życzeń.

Warto zobaczyć też Jaskinię Ciemną – wejście usytuowane jest wysoko ponad dnem Doliny Prądnika. Ma 230 metrów długości i można ją zwiedzać wyznaczoną trasą z przewodnikiem (zwiedzający otrzymują świeczki, ponieważ jaskinia nie posiada oświetlenia elektrycznego). Tuż przed wejściem do jaskini znajduje się  platformę widokową z panoramą na Dolinę Prądnika i wznoszącą się tuż obok charakterystyczną skałą wapienną zwaną Rękawicą. Jaskinia otwarta jest wyłącznie w sezonie letnim, a czas zwiedzania wynosi około 15 minut.

Kaplica „Na Wodzie” w Ojcowie

Ta zabytkowa, drewniana kaplica powstała w 1901 roku  u podnóży skał zwanych Prałatkami. Obiekt został wzniesiony ponad potokiem Prądnik, na betonowych podporach. Według legendy takie położenie kapliczki wiązało się z rozrządzeniem cara Mikołaja II, który zabraniał budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, dlatego też kaplicę zbudowano "na wodzie".

Kaplica na Wodzie - Ojców
fot. Wikimedia Commons

Kapliczka utrzymana jest w stylu tzw. szwajcarsko-ojcowskim. Z kolei wewnątrz dominuje „styl zakopiański”. Można zobaczyć m.in. 3 ołtarze o kształcie szczytów chłopskich chałup. 

Zobacz także

Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego

Muzeum w obecnej lokalizacji (dawnym „Hotelu pod Łokietkiem”)  istnieje od 1972 roku. W placówce zgromadzono bogate zbiory przyrodnicze poświęcone bogatej faunie i florze regionu. Muzeum organizuje ciekawe wystawy czasowe – plastyczne, geologiczne i paleontologiczne. Wśród eksponatów znajdują się wapienne skamieniałości, nacieki z jaskiń, prehistoryczne narzędzia oraz owady charakterystyczne dla Ojcowskiego Parku Narodowego.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

•  Okolice Krakowa: co warto zwiedzić? 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

•  Sudety: co warto zwiedzić? Oto 8 najciekawszych miejsc

•  Kotlina Kłodzka i ziemia kłodzka: 8 największych atrakcji

•  Kazimierz Dolny na weekend. 6 największych atrakcji miasta

___

RadoiZET.pl/NC