Zamknij

Okuninka: wypoczynek nad Jeziorem Białym

22.07.2020 15:08

Okuninka, choć to niewielka i poza sezonem często zapomniana wieś na Lubelszczyźnie, latem zamienia się w gwarną miejscowość wypoczynkową. Wszystko za sprawą przejrzystego Jeziora Białego, piaszczystej plaży, pięknej przyrody oraz rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Okuninka jest popularnym celem na weekendowe wypady.  

Okuninka - Jezioro Białe
fot. Facebook/Okuninka - Jezioro Białe

Okuninka to miejscowość letniskowa na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim (w województwie lubelskim). Od lat sześćdziesiątych budowano tutaj ośrodki wypoczynkowe, które obecnie z trzech stron zajmują brzeg Jeziora Białego. Do dyspozycji odwiedzających są także liczne restauracje, bary oraz dyskoteki. W szczycie sezonu miejsce to przeżywa wakacyjne oblężenie - letnisko odwiedza nawet kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Jezioro Białe: najczystsze jezioro na Lubelszczyźnie

Jezioro Białe uznawane jest za jedno z najczystszych w całym województwie lubelskim. Wszystko dlatego, że akwen ma niezwykłą zdolność regeneracji i poza sezonem potrafi się sam oczyścić (niemal w 100 proc.). Jest to zasługa podłoża kredowego, które nie ulega degradacji. Wielbiciele słonecznego wypoczynku mają do dyspozycji piaszczystą plażę (latem bywa mocno zatłoczona). 

Jezioro Białe ma 106 ha powierzchni i miejscami aż 34 metry głębokości. Czysta woda tego akwenu, bogata w ryby, stanowi wspaniałe miejsce dla wędkarzy. Ale nie tylko. Świetnie odnajdą się tutaj również miłośnicy nurkowania. Turystów ucieszy też bliskość zieleni. Od strony południowej jezioro otoczone jest lasem należącym do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego.

ZOBACZ TAKŻE: Mało znane miejsca w Polsce. 7 niezwykłych zakątków, które warto zobaczyć

Okuninka: noclegi na każdą kieszeń

Czysta woda oraz okoliczna przyroda nie są jedynymi atutami, które przyciągają turystów nad Jezioro Białe. W znacznie większym stopniu odwiedzających kusi bogata infrastruktura turystyczna. Większość osób planujących wypoczynek nad Jeziorem Białym zatrzymuje się właśnie w Okunince (nieopodal Włodawy).

Wokół akwenu zlokalizowanych jest kilkadziesiąt ośrodków wczasowych, pensjonatów, campingów, pól namiotowych - oferta noclegowa jest bardzo rozbudowana i tak naprawdę na każdą kieszeń (za nocleg w domku zapłacimy od mniej więcej 30 do 180 zł).  Dostępne są też trzygwiazdkowe hotele (część z nich posiada także zaplecze spa). 

Warto jednak tutaj podkreślić, że w trakcie sezonu przez Jezioro Białe bywa mocno oblegane. Trudno jest w ostatniej chwili znaleźć miejsce noclegowe, a nawet wolną przestrzeń na plaży. Nie jest to więc miejsce dla tych, którym przeszkadzają tłumy wypoczywających. 

ZOBACZ TAKŻE: Lublin: co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i miejsc

Jezioro Białe: atrakcje dla aktywnych

Ci, którzy nie chcą poprzestać na leniwym plażowaniu, mogą wypoczywać bardzo aktywnie. Do wyboru kurs windsurfingu, zajęcia z nurkowania, pływanie na rowerach wodnych i kajakach. W pobliżu znajduje się też park linowy. Oprócz tego dostępne są też rowerowe ścieżki i szlaki. Wielbiciele spacerów mają do dyspozycji oświetloną promenadę nad jeziorem.

W czasie wypoczynku w Okunince i nad Jeziorem Białym można też pobawić się w działających tu klubach i dyskotekach albo wybrać kino letnie, restauracje lub kawiarnie. Wybór jak tak małą miejscowość jest naprawdę spory.