Zamknij

Oman: 7 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podrożą

Nina Czochara
16.10.2018 15:21
Oman
fot. Shutterstock

Oman staje się coraz popularniejszym celem wakacyjnych wjazdów. Zachwyca imponującymi krajobrazami z zielonymi dolinami i półpustyniami, zadziwia współczesną architekturą i przyciąga niezwykłą życzliwością tamtejszych mieszkańców. Co warto wiedzieć przed podróżą do tego kraju? Podpowiadamy.

Oman, oblany z dwóch stron Morzem Arabskim, graniczy z Arabią Saudyjską, Jemenem oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Już w drugim tysiącleciu był ważnym przystankiem na tzw. szlaku kadzidła. Właśnie ze względu na swoje położenie i znaczenie handlowe, stał się miejscem przeplatania różnych kultur (arabskiej, hinduskiej, a nawet afrykańskiej). Obecnie to prawdziwa skarbnica historycznych i przyrodniczych perełek. Planujesz wyjazd do Omanu? Podajemy praktyczne informacje, które pomogą w przygotowaniu do podróży.

1. Kiedy warto jechać do Omanu?

W Omanie panuje klimat zwrotnikowy – gorący i wilgotny na wybrzeżu oraz suchy w głębi lądu. Wysokich temperatur można spodziewać się tak naprawdę przez cały rok. Najbardziej upalnie jest oczywiście w środku lata – w lipcu i sierpniu temperatury mogą sięgać nawet 50˚C na pustynnych terenach, więc zdecydowanie nie jest to dobry czas zwiedzanie. 

Muskat - Oman
fot. Shutterstock

Najlepszym czasem na zaplanowanie wczasów w Omanie jest okres od października do marca – wówczas temperatury nie są tak uciążliwe, jak w miesiącach letnich. Najwięcej turystów - głównie zorganizowane wycieczki - pojawia się w kraju na początku roku, przez co ceny noclegów mogą być wyższe. 

W styczniu i lutym średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 24-26˚C i ok. 18˚C nocą. Jest to też świetny czas na morskie kąpiele – temperatura wody Morza Arabskiego wynosi około 23-24˚C. Wraz z nastaniem wiosny temperatury szybko rosną – w marcu około 29˚C, w kwietniu ok. 35˚C, a w maju ok. 38˚C.

Zobacz także

2. Wiza i niezbędne dokumenty na wyjazd

Do tej pory turyści, którzy chcieli odwiedzić Oman, mogli otrzymać wizę na granicy lądowej lub na lotnisku po przylocie do stolicy kraju. Od 21 marca 2018 przepisy się jednak zmieniły. Obecnie, aby wjechać do Omanu, trzeba wcześniej wyrobić specjalną wizę elektroniczną. Jak to zrobić? Należy wypełnić wniosek na stronie rządowej  evisa.rop.gov.om, podając szereg danych osobowych, a następnie uiścić opłatę.  Wiza turystyczna do Omanu to koszt około 176 złotych (20 OMR) – taki dokument upoważnia do pobytu na terytorium kraju do 30 dni.

Aby ubiegać się o wizę, niezbędny jest również paszport ważny przez okres co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy (jeden rok w przypadku wizy wielokrotnej).

3. Waluta i przykładowe ceny w Omanie

Walutą obowiązującą w kraju jest rial (OMR). Najlepiej zabrać tutaj dolary i wymienić je na rialy w kantorach, hotelach czy centrach handlowych (1 OMR = 9,6 PLN). Najmniej korzystny kurs jest na lotniskach. 

Jeśli chodzi o ceny noclegu w hotelach, to w stolicy standardowa stawka wynosi około 250 zł za noc. Nieco taniej jest dalej od centrum – można trafić na nocleg poniżej 200 zł. W mieście Salalah trzeba zapłacić średnio 100-150 zł za noc.

Waluta Omanu - rial
fot. Shutterstock

W przypadku cen jedzenia, są one zbliżone do polskich – oczywiście jeśli wybieramy lokalne knajpki czy tzw. coffe shopy. W tym drugich, oprócz kawy i herbaty, serwują zwykle kuchnię indyjską z różnymi odmianami ryżu czy chlebków typu naan. Za kawę zapłacimy około 1 zł, sok z pomarańczy – 4zł, egzotyczny koktajl – 8 zł, a talerz ryżu z kurczakiem – ok. 12 zł. W lokalnych restauracjach za kebab na talerzu trzeba zapłacić powyżej 20 zł, w lokalach hotelowych ceny mogą być nawet kilkakrotnie wyższe.

Zobacz także

4. Bezpieczeństwo w Omanie

Oman uchodzi za jedno z najbardziej przyjaznych i bezpiecznych państw Bliskiego Wschodu. Warto zachować jednak podstawowe środki ostrożności i uważać na naciągaczy – szczególnie w przypadku jazdy taksówką.

Na stronie MSZ pojawia się informacje, że „W Omanie nie występuje większe zagrożenie przestępczością pospolitą”.

5. Lot do Omanu i dojazd z Dubaju

Głównym lotniskiem w Omanie jest międzynarodowy port lotniczy Maskat. Z Polski nie da się tam jednak dotrzeć bezpośrednio. Możliwy jest lot z jedną przesiadką – połączenie linii Lufthansa z Warszawy (z przesiadką we Frankfurcie) kosztuje około 2000 zł w obie strony. Z Krakowa i Wrocławia dostępne są loty z przesiadką w Monachium - ok. 2100 zł w obie strony.

Do Omanu można dostać się również drogą lądową – z Dubaju. Kilka razy dziennie z dzielnicy Deira odjeżdżają autokary linii ONTC do Muskatu (dzielnicy Ruwi). Podróż trwa około 6 godzin i kosztuje średnio 60 AED w jedną stronę, czyli około 60 zł. Z Dubaju do Omanu można dostać się również wypożyczonym samochodem – trzeba pamiętać jednak o tym, że musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie auta.

Zobacz także

6. Religia i odpowiedni ubiór

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet (nie należy pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkiej sukience czy spódnicy ani z dużym dekoltem). Warto także pamiętać, że nie powinno się wchodzić do meczetów bez przewodnika.

Meczet Oman
fot. Shutterstock

W okresie dorocznego miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów i palenia tytoniu.

Przeczytaj także: 

•  Jordania – pustynna kraina bogactw i tajemnic

•  Dubaj: wycieczka do świata luksusu. Oto 8 najlepszych atrakcji

•  Wybierasz się do Izraela? Oto 8 miejsc, które warto zwiedzić

___

RadioZET.pl/NC