Zamknij

Tysiące odwołanych i opóźnionych lotów na całym świecie. Ogromny paraliż na lotniskach

03.01.2022 13:59
Pasażerowie na lotnisku w USA
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Atak zimowej pogody oraz gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem spowodowały, że w niedzielę (2 stycznia) odwołano ponad 4700 lotów na całym świecie, z czego ponad połowa to loty w obrębie USA. Od soboty opóźnionych zostało około 20 tysięcy rejsów. Z powodu utrudnień na lotniskach zapanował ogromny chaos. 

Według specjalistycznego serwisu FlightAware w Stanach Zjednoczonych odwołano w niedzielę, podobnie jak w sobotę, ponad 2600 lotów, a na całym świecie niemal 4700.

Jak dodano, najwięcej zakłóceń dotyczyło amerykańskiej linii lotniczej Southwest Airlines, która musiała anulować 13 procent planowanych rejsów.

Odwołane loty i chaos na lotniskach na całym świecie

Linie lotnicze tłumaczą, że ogromne cięcia w aktualnych siatkach lotów są spowodowane brakami personelu, którego część przebywa na kwarantannie po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Utrudnienia wywołały też niesprzyjające warunki pogodowe, szczególnie na Środkowym Zachodzie i Wschodzie USA.

Spośród lotnisk największe problemy wystąpiły w Chicago, głównie ze względu na burzę śnieżną, która była spodziewana w tym regionie. Trudne warunki panują też na lotniskach w Denver, Detroit oraz Nowym Jorku. Terminale zapełnione są koczującymi przez wiele godzin ludźmi, wśród których jest wiele rodzin z małymi dziećmi.

"To było absolutne piekło" – powiedziała agencji AP 28-letnia Natasha Enos, która spędziła bezsenną noc i niedzielny poranek na międzynarodowym lotnisku w Denver. "Było mnóstwo ludzi stłoczonych na niewielkiej przestrzeni, a nie każdy miał maskę. Dużo było wyczerpanych dzieci wraz ze zestresowanymi rodzinami" – dodała.

Na lotnisku w Detroit, z powodu obfitych opadów śniegu, pasy startowe muszą być regularnie czyszczone. Władze lotniska w Atlancie apelują do podróżnych, aby przybywali znacznie wcześniej niż zwykle ze względu na tłumy pasażerów i trudne warunki pogodowe. 

Omikron utrudnił świąteczne podróże

Podczas świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku notuje się zwykle szczyt liczby podróży samolotami. Jednak gwałtowny wzrost zakażeń wariantem omikron (również wśród członków załóg samolotów) zmusił linie lotnicze do anulowania wielu lotów.

Załoga pokładowa amerykańskich przewoźników, piloci oraz personel pomocniczy niechętnie pracowali w świątecznym okresie, pomimo ogromnych zachęt finansowych. Wielu pracowników obawiało się zakażenia.

W ubiegłym tygodniu linie JetBlue United Airlines, Delta Air Lines i American Airlines odwołały z tego powodu ponad 4 tys. lotów.

Źródło: PAP, TVN Meteo