Zamknij

WHO krytykuje kraje za "nieracjonalną reakcję" na wariant Omikron. Rządy przesadzają z restrykcjami?

03.12.2021 09:34
Lotnisko - pasażerowie
fot. Shutterstock

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uważa, że reakcja władz wielu krajów na wariant Omikron jest "nieracjonalna". Wyjaśnił, iż tak pośpieszne nakładanie ograniczeń w podróżach "nie ma oparcia w ustaleniach naukowych, ani nie jest skuteczne".

Nowy wariant Omikron, który zidentyfikowano w RPA, rozprzestrzenia się już w Europie. Kolejne kraje zaostrzają restrykcje wjazdowe i wprowadzają zakazy lotów do afrykańskich krajów ze względu na zagrożenie nową mutacją koronawirusa. Zdecydował się na to również polski rząd, który nakazał wstrzymanie podróży do 7 krajów jak: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe.

Zdaniem dyrektora generalnego WHO taka reakcja rządów na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa jest nieadekwatna do sytuacji.

WHO: Reakcja na Omikron jest nieracjonalna

Zdaniem szefa WHO tak pośpieszne nakładanie szeroko zakrojonych ograniczeń dotyczących podróży "nie jest skuteczne". Może jednak zaszkodzić państwom południa Afryki, które zidentyfikowały nowy wariant koronawirusa i szybko poinformowały o nim resztę świata. 

– Na razie mamy więcej pytań niż odpowiedzi na temat transmisji Omikrona; tego, jak poważną chorobę wywołuje, jak skuteczne są testy, terapie i szczepionki. Apeluję, aby wprowadzać obostrzenia, które ograniczają ryzyko, są racjonalne i proporcjonalne – skomentował sprawę Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO dodał, że pochopne reakcje państw zawieszających połączenia z Afryką mogę przede wszystkim "pogłębić nierówności", podczas gdy krajom regionu należy pomóc. Tedros przypomniał, że jego organizacja ostrzegała wielokrotnie, iż brak szczepionek w krajach rozwijających się pozwoli na to, by pandemia trwała, co sprzyja ewolucji koronawirusa.

Zamykanie granic nie zatrzyma koronawirusa

Równie krytycznie o reakcjach na pojawienie się Omikrona pisze"New York Times", który podkreśla, że nieskoordynowane między rządami, chaotyczne pomysły na zamykanie granic nie ograniczą rozprzestrzeniania się nowego wirusa. Szczepieniami powinny być skutecznie objęte kraje, w których procent zaszczepionej populacji jest bardzo niski, tymczasem "po dwóch latach pandemii świat nadal nie wie, jak z nią wspólnie walczyć" – podkreśla dziennik.

CNN, powołując się na ekspertów, podaje, że jest wysoce prawdopodobne, iż Omikron jest już obecny w wielu regionach i krajach, a zamykanie granic mija się z celem.

Przez wiele ostatnich miesięcy WHO apelowała, aby bogate kraje z dużymi zapasami szczepionek przeciw COVID-19 wstrzymały się z podawaniem trzeciej dawki do końca roku i przekazały swe rezerwy państwom uboższym.

W wywiadzie dla "Associated Press" eksperci podkreślili, że Omikron dowodzi, iż pandemia nie zniknie, mimo zamykania granic, póki w biednych krajach brak będzie szczepionek. Mutujący w państwach o niskim wyszczepieniu wirus będzie zagrożeniem dla całego świata.

Źródło: PAP, Fly4free