Zamknij

Ten lot śledziło najwięcej osób w historii. Ostatni rejs królowej Elżbiety II

15.09.2022 12:20
Ostatni rejs Elżbiety II
fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Lot z Edynburga do Londynu z trumną królowej Elżbiety II na pokładzie śledziło najwięcej osób w historii – poinformował portal Flightradar24. Wtorkowy rejs obsługiwał samolot transportowy Globemaster C-17, który należy do sił powietrznych Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że we wtorek (13 września) samolot C-17 odleciał z lotniska w Edynburgu o godzinie 17.34 czasu brytyjskiego i wylądował w bazie RAF Northolt w zachodnim Londynie o godz. 18.55. Specjalny kurs miał za zadanie przewieźć trumnę Elżbiety II do stolicy Wielkiej Brytanii w ramach przygotowań do jej ostatniego pożegnania. W locie trumny z ciałem królowej towarzyszyła jej córka, księżniczka Anna oraz jej mąż wiceadmirał Timothy Lawrence.

Jak podaje firma Flightradar24, w ciągu pierwszej minuty po starcie położenie maszyny próbowało śledzić 6 mln osób. Zainteresowanie było tak ogromne, że doszło do zakłóceń i nie wszystkim udało się dostać na stronę.

Niemal 5 mln osób śledziło ostatni lot królowej Elżbiety II

Okazuje się, że lot z Edynburga do Londynu z trumną królowej Elżbiety II śledziło na stronie Flightradar24  i w aplikacji 4,79 mln osób, a niemal 296 tys. oglądało oficjalną relację uruchomioną na stronie na YouTube

Dla porównania – jeden z najbardziej obserwowanych do tej pory rejsów, a dokładniej lot przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi do Tajwanu, z widmem zagrożenia dla samolotu ze strony Chin, na żywo obserwowało ok. 2,2 mln osób.

70 lat po swoim pierwszym locie na pokładzie należącego do linii lotniczych BOAC samolotu Atalanta, model Argonaut ostatni lot Królowej Elżbiety II jest najbardziej obserwowanym lotem w historii Flightradar24 – przekazał portal na Twitterze.

Łącznie użytkownicy podjęli w sumie aż 76.2 mln prób śledzenia lotu. Firma wyjaśniła, że chodzi tu o „każdą akcję użytkownika, jak kliknięcie ikony lotu, wybranie samolotu z lewej strony ekranu czy zmianę ustawień platformy”. 

ZOBACZ TAKŻE: Na co zmarła Elżbieta II? Podano prawdopodobną przyczynę śmierci królowej

Pogrzeb Elżbiety II w Londynie

Pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie w poniedziałek 19 września o godz. 11 miejscowego czasu (godz. 12 w Polsce). Uroczystość będzie miała charakter państwowy. Dzień pogrzebu będzie w całym kraju wolny od pracy.

Po nabożeństwie żałobnym trumna z ciałem brytyjskiej królowej zostanie przewieziona do Windsoru, a następnie złożona w kaplicy św. Jerzego.

Obecnie trumna królowej jest wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim. Osoby chcące oddać hołd zmarłej monarchini będą mogły wejść do sali z zamkniętą trumną aż do poniedziałku, godz. 6.30. Sala ta będzie otwarta 24 godziny na dobę. Strona rządowa informuje o możliwych utrudnieniach w londyńskiej komunikacji, ogromnych kolejkach i szczegółowej kontroli bezpieczeństwa. 

Źródło: BBC, PAP