Zamknij

Skandaliczne zachowanie turystki w Auschwitz. Kobieta została ukarana grzywną

25.01.2022 15:07
Brama w byłym obozie zagłady Auschwitz-Birkenau
fot. SHUTTERSTOCK

29-letnia turystka z Holandii "hajlowała" przy bramie do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Jeszcze tego samego dnia nałożona została na nią kara grzywny. Kobieta przyznała się do winy, tłumacząc swoje zachowanie, jako głupi żart. 

Do tego incydentu doszło w ostatnią niedzielę 23 stycznia. Jak poinformował PAP Bartosz Izdebski z biura prasowego małopolskiej policji, 29-letnia obywatelka Holandii została zatrzymana przez straż Muzeum Auschwitz w trakcie "hajlowania" przy bramie do byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 

Zobacz także: To zdjęcie ze Śnieżki zszokowało internautów. KPN ostrzega turystów przed takim zachowaniem

Oświęcim. Skandaliczne zachowanie turystki w Auschwitz

Kobieta, pozując do zdjęcia, wykonywała gest nawiązujący do faszystowskiego pozdrowienia. Za obiektywem stał jej 30-letni mąż. O incydencie niezwłocznie poinformowano policję. Turyści trafili do oświęcimskiej komendy. Mężczyzna został przesłuchany jako świadek.

O sprawie powiadomiona została również Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu, która jeszcze w niedzielę - na podstawie zebranych dowodów - nałożyła na Holenderkę karę grzywny. Turystka przyznała się do winy, a swoje zachowanie tłumaczyła, jako głupi żart.

Zobacz także: Wjechała samochodem na zamarzniętą rzekę. Gdy pękł lód, zaczęła robić selfie [ZDJĘCIE]

Przypomnijmy, że za publiczne propagowanie faszyzmu grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że to nie pierwszy przypadek "hajlowania" przy bramie do dawnego niemieckiego obozu zagłady. Wśród głośnych spraw jest m.in. z 2013 roku. Wówczas przy bramie "Arbeit macht frei" nazistowski salut uwieczniło na zdjęciu dwóch studentów z Turcji. Sąd skazał ich później na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz nałożył na nich grzywnę.

Brama główna zwana też Bramą Śmierci jest jednym z symboli całego obozu i dokonanej w nim Zagłady. Niemcy ukończyli jej budowę w połowie 1942 roku. Część centralną stanowi wieża z bramą. Po powstaniu wiosną 1944 r. rampy kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau przejeżdżały przez nią transporty z deportowanymi do Auschwitz Żydami i Polakami.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

RadioZET.pl/PAP(Beata Kołodziej)