Zamknij

Oto jedno z najbardziej skażonych miejsc na świecie. Średnia długość życia wynosi tu 47 lat

02.08.2021 08:00
Dzierżyńsk
fot. Shutterstock

Jeżeli do tej pory myśleliście, że tym miejscem jest Czarnobyl, byliście w błędzie. Otóż jedno z najbardziej skażonych miejsc na świecie leży w Rosji nad rzeką Oką i do dzisiaj zamieszkuje je ponad 220 tys. osób. Sprawdźcie, dlaczego przypisuje się mu ten niechlubny tytuł.

Istnieją na świecie miejsca, które nie są z różnych względów przyjazne człowiekowi. W niektórych regionach świata zanieczyszczenie powietrza chemicznymi substancjami jest tak duże, że wpływa na zdrowie żyjących tu ludzi.

Jednym z takich rejonów jest pewne miasto w Rosji. Choć zamieszkuje je ponad 220 tys. osób i jest ono dużym ośrodkiem przemysłowym, okrzyknięte zostało jednym z najbardziej skażonych miejsc na świecie. Niestety ma to bezpośrednie przełożenie na średnią długość życia tubylców. Szacuje się, że wynosi ona zaledwie... 47 lat.

Oto jedno z najbardziej skażonych miejsc na świecie. Średnia długość życia wynosi tu 47 lat

Okazuje się, że jednym z najbardziej skażonych miejsc na świecie jest rosyjski Dzierżyńsk zlokalizowany nad rzeką Oką. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest on teraz bardziej niebezpieczny dla człowieka niż Czarnobyl, w którym miała miejsce największa katastrofa technologiczna w dziejach ludzkości.

W 2020 roku Dzierżyńsk - który swoją nazwę otrzymał od Feliksa Dzierżyńskiego, radzieckiego działacza komunistycznego polskiego pochodzenia - zamieszkiwało 229 tys. osób. Miasto jest bardzo dużym ośrodkiem przemysłowym, w którym rozwijają się przede wszystkim gałąź chemiczna, maszynowa, drzewna, materiałów budowlanych, a także spożywcza. Przy okazji jest to jedno z najbardziej zatrutych miast na świecie.

W 1941 roku zaczęła tutaj działać fabryka broni chemicznej, w której produkowane były różnego rodzaju gazy bojowe. Przy okazji w okolicach miasta składowano tysiące ton odpadów chemicznych, które zanieczyszczały nie tylko powietrze, ale też wodę pitną. Na początku XXI wieku zbadano zarówno to, co wdychają mieszkańcy, jak i to, co piją. Zarówno w wodzie, jak i w powietrzu znaleziono ponad 200 szkodliwych dla człowieka substancji. Stężenie niektórych jest absurdalnie wysokie i znacznie przekracza normy.

Nic więc dziwnego, że tutejsi mieszkańcy zapadają na różnego rodzaju choroby oczu i płuc, a do tego ciężko chorują na nowotwory. Szacuje się, że średnia długość życia w tym miejscu wynosi 47 lat dla kobiet i 42 lata dla mężczyzn.

Źródło: Interia, TVN

Od roku 1941 istniała tu fabryka broni chemicznej, zajmująca się produkcją gazów bojowych – m.in. iperytu i luizytu. Przez dziesięciolecia w okolicach miasta składowano setki tysięcy ton odpadów chemicznych: cyjanowodoru, fosgenu, różnych dioksyn i fenoli, a nawet sarinu. Doprowadziło to do katastrofalnego skażenia powietrza i cieków wodnych, które stanowią źródło wody pitnej dla mieszkańców. Na początku XXI wieku w ściekach i powietrzu zidentyfikowano prawie 200 substancji szkodliwych dla człowieka. Stężenie niektórych z nich przekraczało normy aż 17 mln razy! Średnia długość życia kobiety wynosiła 47, a mężczyzny – 42 lata. Liczba zgonów była 2,6 razy większa niż liczba urodzeń.

Czytaj więcej na https://nt.interia.pl/technauka/news-krainy-smierci-najbardziej-skazone-miejsca-w-rosji,nId,1692410#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefoxŹródł