Zamknij

Oto najcieplejsze jezioro w Polsce. Temperatura wody przekracza tu 26 stopni

05.07.2021 15:12
Jezioro Ełckie
fot. Shutterstock

Jeżeli jesteście fanami jezior i ciepłej wody, ta informacja jest skierowana szczególnie do was. Otóż wiemy, jakie polskie jezioro jest najcieplejsze. Koniecznie sprawdźcie, gdzie się znajduje i zaplanujcie tu urlop.

Polska leży nad Bałtykiem, którego temperatura niestety nie rozpieszcza nawet w okresie wakacyjnym. Nasze morze, choć bajkowe, to raczej gratka dla fanów morsowania. Większość osób, które lubią przyjemnie ciepłą wodę, udaje się w poszukiwaniu jej na Mazury. To właśnie tu znajdziemy większość malowniczych jezior o znacznie wyższej temperaturze.

Zastanawialiście się, które z nich jest najcieplejsze? Takie dane jeszcze przed weekendem podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Sprawdźcie, gdzie znajdziecie obecnie najcieplejsze jezioro w Polsce i ile stopni Celsjusza ma tutejsza woda.

Jezioro Ełckie - najcieplejsze jezioro w Polsce

Jak podaje portal Onet, ostatnio najcieplejszym jeziorem w Polsce okrzyknięte zostało Jezioro Ełckie. Kilka dni temu temperatura w jego wodach osiągała nawet 26,7 st. Celsjusza. Co ciekawe, w tym samym czasie woda w Bałtyku (w Ustce) miała jedynie 15,6 st.

Najwyższy pomiar temperatury Jeziora Ełckiego zarejestrowano na stacji wodowskazowej Ełk. To właśnie tutaj odczyty pokazywał 26,7 st. Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że w krainie Wielkich Jezior, ale też w województwie kujawsko-pomorskim znajdziemy wiele zbiorników, w których woda jest ciepła. W ostatnich dniach wahała się ona między 25,2 st., a 25,7 st. Celsjusza.

Jezioro Ełckie leży w województwie warmińsko-mazurskim, w Ełku. Jest jednym ze 120 największych i 8 najgłębszych jezior Polski. Podzielone jest też na dwie części - północną (Małe Ełckie) i południową (Duże Ełckie). Na wyspie, połączonej mostami i drogą, znajduje się zamek krzyżacki. Akwen w najgłębszym miejscu ma prawie 56 m głębokości.

Źródło: Onet